Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 19-06-2021
Pomysł na prezent - mapa gwiazd
Reklama w serwisie · Kup banner online
25.03.2019

Bezpieczny przejazd w Siechnicach – żółta naklejka na przejeździe kolejowym

Każdego roku w Polsce dochodzi do około 200 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe w kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" znakuje przejazdy specjalnymi naklejkami. Dzięki oznakowaniu w razie nieprzewidzianych zdarzeń możemy w ciągu chwili jednoznacznie wskazać miejsce zagrożenia. Zobacz, jak korzystać z naklejek i gdzie się znajdują.

Siechnice: Bezpieczny przejazd w Siechnicach – żółta naklejka na przejeździe kolejowym

W 2018 roku średnio co 42 godziny dochodziło do wypadku lub kolizji na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce, a średnio co 8 dni ginął człowiek. Ze statystyk, które prowadzi Biuro Bezpieczeństwa Polskich Linii Kolejowych wynika, że 99% zdarzeń to wina kierowców. Najczęstszymi błędami, które popełniają kierowcy podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe są m.in.:

  • niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej,
  • brak reakcji na znak „STOP”,
  • wjeżdżanie na przejazd podczas zamykania czy otwierania rogatek.

W Polsce jest około 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Są one jednymi z najbardziej newralgicznych miejsc, gdzie przecinają się linie kolejowe i drogi. I to najczęściej w ich obrębie dochodzi do wypadków czy kolizji, które niestety dość często niosą za sobą śmierć ludzi.

Czy wiesz jak należy postąpić, gdy znalazłbyś się w sytuacji potencjalnego zagrożenia lub byłbyś jego świadkiem? Wezwać pomoc. To jasne. Jednak będąc w nowym, nieznanym miejscu, w stresie czy chwilę po wypadku możemy mieć problemy z dokładnym określeniem swojej lokalizacji, którą należy podać operatorowi numeru alarmowego 112.

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!" PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzi znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami. Są one umieszczone po wewnętrznej stronie rogatek (na ściance obudowy napędu) lub na tylnej powierzchni krzyża św. Andrzeja. Wykonane z trwałej, odblaskowej i żółtej samoprzylepnej folii są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz akty wandalizmu.

W całej Polsce takich naklejek jest ponad 28 tysięcy. Na każdej z nich został umieszczony indywidualny numer identyfikacyjny, który składa się z 9 cyfr – pierwsze 3 to numer linii kolejowej, a pozostałe 6 to kilometr linii kolejowej. Dodatkowo umieszczony został numer telefonu do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych oraz numer alarmowy 112. Te wszystkie informacje pozwolą na precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu/przejścia i zwiększą szansę na szybką reakcję służb w razie nieszczęśliwego zdarzenia, wypadku czy kolizji.

Naklejka z indywidualnym numerem identyfikacyjnym na przejeździe kolejowym w Siechnicach:

Kampania społeczna "Bezpieczny przejazd" ma na celu:

  • łatwe i szybkie zidentyfikowanie przejazdu kolejowo-drogowego,
  • zmniejszenie liczby tragicznych wypadków,
  • podnoszenie świadomości Polaków w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych.

Materiały informacyjne:

Wczytuję komentarze...