Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 04-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
15.08.2022

Zaproszenie na spacer po Siechnicach. Spotkanie poprowadzi projektant Ratusza

Muzeum Architektury we Wrocławiu i Maćków Pracownia Projektowa zaprasza na wycieczkę po naszym mieście. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spotkanie rozpocznie się o 17:30 na dworcu kolejowym w Siechnicach w środę, 17 sierpnia 2022 roku. Wycieczce przewodniczyć będzie Zbigniew Maćków - architekt, założyciel Maćków Pracowni Projektowej i projektant wielu siechnickich budynków w tym m.in. Ratusza.

Zapisy odbywają się mailowo pod adresem [email protected]. W treści maila należy wpisać imię i nazwisko, a w tytule Siechnice.

Opis Organizatora:

Siechnice przez siedem stuleci rozwijały się, systematycznie dogęszczając obszar obrysowany trójkątem ulic, kulminacją którego była bryła elektrociepłowni projektu braci Erlichów. Misternie nawarstwiana tkanka została zupełnie zignorowana decyzją władz, które w latach 80-tych ubiegłego stulecia zlokalizowały największe w Polsce przedsiębiorstwo ogrodnicze i towarzyszące mu osiedle mieszkaniowe. Powstał ‘klasyczny’ socjalistyczny wyrób miastopodobny. Organizm bez zdefiniowanego centrum, bez przestrzeni publicznych, z dwoma środkami ciężkości i rozsypanymi pomiędzy nimi funkcjami. Powódź z roku 1997 odkreśliła przeszłość grubą kreską.

Kumulacja nieszczęść wyzwoliła mechanizmy obronne. Pojawiły się śmiałe plany, z których pierwszy zmaterializował się powstaniem Gimnazjum. To dało asumpt do przedefiniowania całego układu urbanistycznego i lokalizacji nowego centrum miasta. Projektując centrum miejscowości oparliśmy swój główny zamysł, na interakcji pomiędzy dwoma mocno wpisanymi w świadomość mieszkańców budynkami: kościołem /pierwszy na ziemiach odzyskanych konkurs architektoniczny – projekt Tadeusz Szukała/ i budynkiem gimnazjum. Wyznaczyły one nowy środek ciężkości miasta, który wraz z jego historyczną osią wytworzył własną regułę geometryczną. Nam pozostało tylko wyłapywanie i zapisanie w MPZP nowych relacji przestrzennych. Kwintesencją tej zasady jest bryła ratusza, którą zagięliśmy w miejscu przecięcia się dwóch siatek przestrzennych. W decyzjach architektonicznych co rusz pobrzmiewają odniesienia do lokalnych tradycji budowania (duże połacie klinkieru, przejścia bramowe, dominanty).

Ta rewolucja wymagała niezwykle odważnych mieszkańców. Inspirowani przez światłych liderów społecznych zaufali architektowi, który wśród nich się wychował i pomógł wpasować ich śmiałe wizje w ramy przestrzenne. Po Gimnazjum, zrewitalizowano park, wybudowano pełnowymiarową Halę sportową, drugi, nowy park, zbiornik kąpielowy, duże tereny rekreacyjne, powstała strefa przemysłowa, szereg budynków mieszkalnych, a teraz plac targowy, stadion miejski.

Tak po cichu wyrosło nowe miasto. Zbudowane z cegieł i marzeń mieszkańców, o czym z przyjemnością opowiemy podczas kolejnej wycieczki.

Zobacz też:


Kadr z centrum Siechnic, październik 2011 r.