Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 04-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
14.08.2022

Alert RCB: Zanieczyszczona woda w Odrze. Zakaz korzystania z Odry i jeziora Bajkał w celach rekreacyjnych

W związku z zagrożeniem ekologicznym obowiązuje zakaz korzystania z rzeki Odry w celach rekreacyjnych. Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu zanieczyszczone jest również jezioro Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim, graniczącym z gminą Siechnice. Strażacy z Siechnic wspierają działania służb w zakresie usuwania śniętych ryb i kontroli zbiorników wodnych.

Siechnice: Alert RCB: Zanieczyszczona woda w Odrze. Zakaz korzystania z Odry i jeziora Bajkał w celach rekreacyjnych
fot. Jezioro Bajkał / Alert RCB dot. Odry

W dniu 12 sierpnia w związku z zanieczyszczeniem wody mieszkańcy otrzymali komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zakazujące łowienia ryb, kąpieli oraz używania wody pochodzącej z Odry. Niebezpieczne jest również korzystanie ze zbiorników wodnych, przez które przepływa Odra:

Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty.

Zanieczyszczone jest również jezioro Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim, graniczącym z gminą Siechnice - poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Strażacy OSP Siechnice wspierają działania służb w walce z zagrożeniem ekologicznym. Ochotnicy wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej prowadzą działania nad Odrą i przy zbiorniku Bajkał.

Na chwilę obecną nie ma mowy o zanieczyszczeniu innych zbiorników wodnych w lasach siechnicko-kotowickich czy ujęć wody pitnej.

Według danych RCB dla Dolnego Śląska (na dzień 14.08.2022) sytuacja w regionie stabilizuje się. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację z właściwymi służbami. Co ważne, nadal obowiązuje rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wody rzeki Odry na terenie województwa.
 

Na podstawie:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, raport z dn. 14.08.2022
Powiat Wrocławski: Zakaz korzystania ze zbiornika Bajkał w celach rekreacyjnych

Powiat Wrocławski: Komunikat w sprawie śniętych ryb w rzece Odrze