Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.12.2023

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Dzierniejko – autorem książki o Janie Nowickim

Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie zaprasza na wyjątkowe spotkanie autorskie ze Stanisławem Dzierniejko, autorem książki o zmarłym niedawno aktorze Janie Nowickim. Marzy mi się, żeby ludzie po przeczytaniu tej książki stali się lepsi dla innych...

Siechnice: Spotkanie autorskie ze Stanisławem Dzierniejko – autorem książki o Janie Nowickim

Stanisław Dzierniejko – politolog, dziennikarz. Twórca, producent i dyrektor naczelny Festiwalu Reżyserii Filmowej i Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Współpracował m.in. z miesięcznikiem filmowym „Cinema” i Internetowym Serwisem Filmowym „Stopklatka”. Laureat prestiżowej nagrody Forbesa „Profesjonalista
Roku”. Autor książki pt. Mój pierwszy seans filmowy.

Tak autor wspomina trudne chwile, które zainspirowały go do napisania książki:

Po śmierci mojego przyjaciela i wybitnego aktora Jana Nowickiego, w moim życiu wystąpiła jakaś wyrwa, której pomimo starań i wszelkiego rodzaju substytutów do tej pory nie udało się wypełnić. Bardzo brakuje mi naszych spotkań i wielogodzinnych rozmów, tych telefonicznych również.

Kiedy w dniu jego śmierci siedziałem wieczorem przed telewizorem, słuchałem mojego ulubionego jazzu i sączyłem białe wino, przypomniały mi się listy, które Jan pisał do Piotra Skrzyneckiego, twórcy legendarnego kabaretu „Piwnica pod baranami”.

Pomyślałem, że podobną korespondencję będę prowadził z moim zmarłym przyjacielem, co sprawi, że nasz kontakt się nie urwie. I tak też się stało. Listy są dziełem mojej wyobraźni, w których znalazły się również fakty opisujące naszą ponad dwudziestoletnią przyjaźń.

W obecnych czasach pisanie listów jest rzadkością. Epistolografia przechodzi do lamusa i zamiast listów i świątecznych kartek, wysyła się krótkie SMS-y. To wyjątkowo przykre, że ludzie mają coraz większy problem z ułożeniem kilku zdań, tak od siebie, płynących prosto z serca i coraz częściej korzystają z treści zamieszczonych przez innych w Internecie, na zasadzie kopiuj – wklej.

Marzy mi się, żeby ludzie po przeczytaniu tej książki stali się lepsi dla innych, żeby zawsze zwyciężała miłość i empatia, które są wypadkową dobra, bo tylko wtedy złote wrota niebios zostaną przed nami szeroko otwarte - dodaje Stanisław Dzierniejko.

Okazja do spotkania z twórcą, do przeżycia wzruszających chwil i poznania bliżej zarówno autora książki jak i jej bohatera, Jana Nowickiego już w najbliższy poniedziałek, 11 grudnia o godzinie 18:00 w Bibliotece Publicznej w Świętej Katarzynie, ul. Główna 82. Po spotkaniu możliwość zakupu książki w cenie 30 zł.