Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
20.05.2022

Ostrzeżenie meteo: Burze z gradem i silny wiatr. Zobacz radar wyładowań on-line

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Komunikaty dotyczą sytuacji pogodowej w nocy z piątku na sobotę (20/21.05) i soboty (21.05). Sprawdź gdzie jest burza na radarze wyładowań on-line.

Ostrzeżenie o burzach z gradem obowiązywać będzie od godziny 17:00 w piątek (20.05) do godziny 6:00 w sobotę (21.05). Najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy. Początkowo opady mają wynosić od 10 do 15 mm, ale w godzinach nocnych może spaść do 25 mm deszczu. Im później tym mocniej będzie wiał również wiatr - od 70 do nawet 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. W trakcie burz można spodziewać się gradu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 80%. Ostrzeżenie ma drugi stopień w trzystopniowej skali. Oznacza to, że zjawiska pogodowe mogą nieść duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Warunki na zewnątrz mogą utrudnić prowadzenie działalności. Zaleca się dużą ostrożność oraz śledzenie komunikatów. Należy również dostosować plany do warunków pogodowych, stosować się do porad udzielonych przez władze.

Po południu mieszkańcy terenów objętych ostrzeżeniem otrzymali komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Uwaga! Dzis i jutro (20/21.05) silny wiatr i burze. Mozliwe przerwy w dostawie pradu. Zabezpiecz rzeczy, ktore moze porwac wiatr.

Poniżej prezentujemy mapę wyładowań atmosferycznych na terenie całego kraju (odśwież stronę aby zaktualizować, źródło: pl.blitzortung.org)

Radar wyładowań atmosferycznych i instrukcja postępowania w przypadku burz znajduje się również zawsze na podstronie Pogoda - Radar burz na żywo.