Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
4.01.2024

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Siechnic. Zobacz zdjęcia z ubiegłych lat

W nadchodzącą sobotę, 6 stycznia 2024 roku, mieszkańcy Siechnic będą mieli okazję uczestniczyć w uroczystym Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie co roku przyciąga wielu uczestników, którzy w tym roku przejdą ulicami Siechnic.

Siechnice: Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Siechnic. Zobacz zdjęcia z ubiegłych lat

W dniu 6 stycznia, w święto Trzech Króli, msze św. odbędą się w porządku niedzielnym, a kulminacyjnym punktem dnia będzie Orszak, rozpoczynający się po Mszy św. o godzinie 12.30. Uczestnicy orszaku przejdą ulicami Piłsudskiego, Fieldorfa, Jana Pawła II, by ostatecznie dotrzeć do kościoła. Na zakończenie Orszaku, w kościele odbędzie się wspólne kolędowanie.

Przed każdą Mszą św. wierni będą mogli nabyć poświęcone kadzidło i kredę, które w trakcie mszy zostaną poświęcone.

Tak wglądał Orszak Trzech Króli w Siechnicach w minionych latach:

Fotorelacje:

W jasełkach leży - Orszak Trzech Króli 2024

Hasło tegorocznego Orszaku brzmi „W jasełkach leży!”, co nawiązuje do centralnego punktu świąt Bożego Narodzenia – narodzenia Jezusa. Ten wyjątkowy dzień jest obchodzony w setkach innych miejscowości w Polsce i na całym świecie. W 2023 roku Orszak odbył się w 753 miejscowościach w Polsce oraz w kilkunastu miastach zagranicznych.

Orszak Trzech Króli jest nie tylko formą świętowania, ale także przypomnieniem o znaczeniu Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego. Tradycja ta sięga 800 lat wstecz, gdy św. Franciszek z Greccio we Włoszech zorganizował pierwsze przedstawienie jasełkowe.

W tym roku organizatorzy szczególnie zachęcają do tworzenia własnych przedstawień jasełkowych, zarówno w rodzinach, jak i w przestrzeniach publicznych. Orszak ma też głęboki wymiar charytatywny – w tym roku zachęca do wsparcia pierwszego Hospicjum na Litwie dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak, zwanego Betlejem Miłosierdzia.

Oprócz Polski, Orszak Trzech Króli w 2024 roku odbędzie się także w USA, Niemczech, Francji oraz w różnych miejscach Afryki, podkreślając uniwersalny charakter tego wydarzenia.