Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.12.2021

Opieka wytchnieniowa. Podsumowanie programu GOPS w Siechnicach

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siechnicach podsumowuje realizację projektu opieki wytchnieniowej w 2021 roku. W mijającym roku sześć rodzin z terenu Gminy Siechnice skorzystało ze wsparcia, polegającego na odciążeniu opiekunów na co dzień zajmujących się niepełnosprawnymi. Już teraz osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w kolejnym roku proszone są o kontakt.

Siechnice: Opieka wytchnieniowa. Podsumowanie programu GOPS w Siechnicach
fot. Pomocna dłoń / Markus Spiske, Unsplash

Gmina Siechnice poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w 2021 roku po raz drugi realizowała Program "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2021 w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
 

Na czym polegała pomoc?

W roku 2021 objętych wsparciem w postaci usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu zostało sześć rodzin z terenu Gminy Siechnice, w tym troje dzieci z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz trzy osoby dorosłe ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Każda z rodzin nieodpłatnie otrzymała do wykorzystania 100 godzin, w trakcie których osoba świadcząca usługi opieki wytchnieniowej odciąża członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu opiekunowie zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki dysponować mogli czasem, który mogły przeznaczyć na odpoczynek jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siechnicach koordynują i monitorują przebieg realizacji Programu będąc w stałym kontakcie zarówno z rodzinami lub opiekunami osób niepełnosprawnych, jak i z osobami świadczącymi wspomniane usługi.

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w postaci usługi opieki wytchnieniowej zapraszamy do kontaktu. W chwili obecnej oczekujemy na rozstrzygnięcie naboru wniosków na 2022 rok.

Projekt w całości finansowany był ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Czym jest Fundusz Solidarnościowy?

Celem Funduszu jest udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom niepełnosprawnym. Funkcjonowanie Funduszu Solidarnościowego ma służyć zapewnieniu kompleksowego wsparcia zwiększając komfort życia wskazanych grup społecznych.

Na podstawie informacji GOPS Siechnice
oraz mat. Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej