Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Nowy sposób na oszczędności dla firmy? - Używane wózki widłowe!

Nie od dziś wiadomo, że zakup używanych sprzętów może być bardzo opłacalny. Tak samo jest w przypadku używanych wózków jezdniowych unoszących. Rozważasz taką możliwość dla swojej firmy? To świetnie! Sprawdź jednak na co zwracać uwagę i czym kierować się podczas zakupu używanego wózka widłowego, tak aby finalnie zyskać, a nie stracić.

Siechnice: Nowy sposób na oszczędności dla firmy? - Używane wózki widłowe!

Kto powinien wybrać używane wózki widłowe?

Każdy przedsiębiorca wie najlepiej, co potrzebne jest, aby jego biznes funkcjonował sprawnie i przynosił jak największe profity. Zdarza się jednak, że prowadząc firmę zapomina się o jednej ważnej zależności - im większe inwestycje-tym większe zyski. Czy oznacza to, że dopiero inwestując w firmę setki tysięcy złotych można pracować wydajnie i realizować w pełni wszystkie zadania? Niekoniecznie! Jeśli potrzebujesz więcej urządzeń - możesz zainwestować w tańsze, używane sprzęty, które również poradzą sobie z transportowaniem ładunków.

Zakup używanych pojazdów unoszących jest doskonałych rozwiązaniem dla:

 • nowych firm, które mają niewielki kapitał początkowy;
 • firm, które potrzebują urządzeń na już, gdyż są w fazie dynamicznego rozwoju;
 • przedsiębiorstw, których nie stać na zakup nowych urządzeń, jednak posiadanie własnego wózka widłowego bardzo usprawniło i ułatwiłoby ich pracę;
 • przedsiębiorstw, które z pomocy wózków jezdniowych korzystają rzadko lub wyłącznie sezonowo.

Jak widać, wózki widłowe używane to rozwiązanie nie tylko dla niewielkich firm o małym budżecie, ale także dla każdego, kto szuka dodatkowych oszczędności, a jednocześnie chce rozwijać swój biznes.

Wielu przedsiębiorców wybiera także wózki używane do ciężkich prac budowlanych oraz przemysłowych. W ich przypadku nieistotny jest wizualny wygląd urządzenia, a jedynie jego zdatność do wymagającej pracy.
 

Ile można zaoszczędzić na używanym sprzęcie?

Zwykle najważniejszym i decydującym argumentem do zakupu używanych wózków widłowych jest ich niska, konkurencyjna cena. I wcale to nie dziwi! Wózek widłowy używany może być nawet o 50% tańszy niż jego nowy odpowiednik. Co oznacza, że często w cenie jednego nowego urządzenia - możesz kupić dwa używane. Jeśli priorytetowo musisz zadbać o zwiększenie floty urządzeń, takie rozwiązanie będzie idealne dla Twojego biznesu.

Ile kosztują zatem używane wózki poszczególnych kategorii? Koszt zakupu używanego wózka spalinowego to wydatek rzędu ok. 30-40 tysięcy złotych, za używany wózek czołowy elektryczny trzeba natomiast dać nieco więcej, bo od ok. 35 - 45 tysięcy złotych. Z kolei wydatek z jakim trzeba się liczyć kupując używany markowy wózek widłowy wysokiego składowania to kwota od ok. 70 do nawet 100 tysięcy złotych.

Warto pamiętać także, że wszystkie podane ceny są cenami orientacyjnymi i jedynie przybliżonymi. Finalnie koszt zakupu każdego używanego wózka widłowego zależy od wielu czynników i składowych.

Jakie elementy składają się na koszt używanego wózka widłowego?

 • model i typ pojazdu;
 • rok produkcji urządzenia;
 • stan techniczny;
 • wyliczony resurs wózka widłowego;
 • dodatkowe ubezpieczenia oraz gwarancja na używany sprzęt.

Szukając używanego wózka widłowego w dobrym stanie technicznym, warto przez jakiś czas, na bieżąco przeglądać oferty. Może się zdarzyć, że w tym czasie pojawi się prawdziwa okazja. Dobrym rozwiązaniem jest także bezpośredni kontakt do dealera marki, zajmującego się również sprzedażą używanych sprzętów - specjalista nie tylko może doradzić przy zakupie, ale także poinformować o zbliżających się promocjach.
 

Co lepiej wybrać?

Wielu przedsiębiorców posiadających budżet w wysokości 30-40 tysięcy, poszukując idealnego wózka jezdniowego unoszącego, pod uwagę bierze jeszcze jedno rozwiązanie - tanie urządzenia (głównie sprowadzane z Chin). Na Internecie można znaleźć sporo firm, które oferują nowe, niewielkie wózki, z możliwością sprowadzenia ich do 3 miesięcy. Ceny takich pojazdów oscylują w granicach kosztów, jakie trzeba zapłacić za używany pojazd. Dlatego też pojawia się dylemat: kupić używany firmowy wózek znanej marki, czy wybrać niefirmowy, ale nowy tani pojazd z Chin? Jakkolwiek atutem tego drugiego jest niewątpliwie cena oraz fakt, iż pojazd jest nowy, niestety na jego zakupie można więcej stracić niż zyskać. Dlaczego?

1.Długi czas oczekiwania

Sprowadzenie urządzenia kontenerem z Chin trwa zwykle około 2-3 miesięcy. O ile oczywiście nie będzie żadnych opóźnień. Ostatni trudny okres pandemii pokazał jednak, iż zdarzają się przypadki, gdy towar miesiącami nie może zostać dostarczony do kupującego.
W tym przypadku znacznie lepiej wypadają używane wózki widłowe, które dostępne są właściwie "od ręki". Po umówieniu możesz po nie jechać lub zamówić transport prosto do firmy.

2.Utrudniony kontakt

Niestety, w przypadku, firm, które pochodzą z zagranicy, kontakt może być znacznie utrudniony, o ile nie całkiem niemożliwy. Zwykle nie ma możliwości dopytania o to, kiedy pojazd dotrze do celu. Zdarza się iż sprzedawca nie udostępnia nawet swojego numeru telefonu! Musisz się z tym liczyć, wybierając wózek z niepewnego źródła.

3.Wymogi unijne a rejestracja urządzenia

Na kolejny problem można natrafić już po zakupie sprowadzanego urządzenia. Każdy wózek jezdniowy unoszący musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego. Podczas rejestrowania pojazdu należy w urzędzie złożyć komplet dokumentów a sam wózek musi przejść badanie odbiorcze. I tu pojawiają się problemy:

 • przede wszystkim kwestia tłumaczenia i kompletności dokumentów;
 • zgodność urządzenia z normami unijnymi, bez których przestrzegania pojazd, nie może zostać dopuszczony do użytkowania;
 • a także przygotowanie pojazdu do pracy (czyli jego solidna i bezpieczna budowa).

Sprowadzane urządzenia często charakteryzują się gorszej jakości wykonaniem (stąd ich niska cena), a ich elementy nie są przystosowane do unijnych norm - np. widły nie posiadają świadectwa zgodności.

4.Brak wymiennych części na rynku

Jak wspomniano powyżej - niska cena zakupu nowych niemarkowych wózków wynika bardzo często z ich gorszej jakości elementów. Przez to urządzenia są dużo bardziej awaryjne i wymagają częstszych napraw, czy wymiany części. Jakie będzie Twoje zdziwienie, gdy okaże się, że na europejskim rynku trudno o element, który musisz zamówić! Brak odpowiednich części i sprowadzanie ich kontenerami może trwać kolejne 2-3 miesiące. A dla Twojej firmy będą to 2-3 miesiące przestoju.

5.Problemy z serwisowaniem

O ile w przypadku zarówno nowych, jak i używanych wózków widłowych - naprawa urządzeń, czy wymiana części nie jest żadnym problemem. O tyle, technologie zastosowane w wózkach sprowadzanych z Chin nieco różnią się od tych, z którymi na co dzień styczność mają serwisanci.

Może się zdarzyć, iż w przypadku bardzo nietypowego urządzenia, będziesz mieć problemy ze znalezieniem serwisu, który podejmie się sprawowania pieczy nad jego stanem technicznym.

Jak wynika z powyższych argumentów - zakup nowego wózka niepewnej marki, nie jest wcale lepszą inwestycją niż kupno używanego wózka widłowego. Dlatego warto mieć na uwadze przede wszystkim realne koszty związane nie tylko z zakupem, ale także późniejszym utrzymaniem urządzenia oraz jakość, jaką reprezentuje sobą urządzenie.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek widłowy używany?

Wybór wózka używanego w pierwszej fazie nie różni się tak bardzo od zakupu nowego sprzętu. Przede wszystkim na początku trzeba znać swoje preferencje. Jeżeli w firmie potrzebne jest urządzenie:

 • do obsługi ładunków na zewnątrz - zdecydowanie najlepiej sprawdzą się wózki widłowe spalinowe;
 • do jazdy także po wyboistym i nierównym terenie oraz transportowania cięższych ładunków - dobrym wyborem będą wózki widłowe terenowe a nawet używane ładowarki teleskopowe;
 • do obsługi niskich regałów sklepowych i magazynowych przydatny będzie używany wózek paletowy elektryczny;
 • a obsługą średnich regałów zająć się mogą z powodzeniem używane wózki widłowe czołowe z napędem elektrycznym;
 • z wysokimi regałami magazynowymi poradzą sobie natomiast używane wózki widłowe wysokiego składowania.

Następnym krokiem jest wybór urządzenia o dobranych do potrzeb parametrach - takich jak: wysokość podnoszenia, udźwig maksymalny czy prędkość jazdy. Ważny jest także rodzaj rodzaj paliwa, używanego do napędu (Diesel, LPG lub wózek z napędem elektrycznym).
 

Jak przetestować używany wózek widłowy?

Jeśli masz możliwość sprawdzenia sprzętu na żywo przed zakupem - warto to zrobić! Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie wózków widłowych, zabierz ze sobą jednego z pracowników (najlepiej konserwatora), który pomoże Ci ocenić realny stan techniczny sprzętu. W tym celu zalecamy wykonanie kilku podstawowych prób:

1.Próba silnika

Ma na celu nie tylko ocenę pracy silnika (powinna być równomierna), ale także emisji spalin oraz ewentualnych wycieków. W celu jej przeprowadzenia należy uruchomić zimny silnik wózka, a następnie po 15 minutach, po kolei uruchamiać każdą z funkcji hydraulicznych.

2.Próba masztu

Dzięki niej sprawdzisz, czy układ podnoszenia w używanym wózku widłowym, który chcesz kupić, działa prawidłowo. Wykonanie próby masztu jest bardzo łatwe - wystarczy, że na chwilę uniesiesz na widłach na wysokość ok. 20 cm ładunek o maksymalnej, dopuszczalnej dla tego konkretnego urządzenia, wadze. Obciążone widły nie powinny opadać szybciej niż 1cm/1 minutę.

3.Sprawdzenie akumulatora

Jeśli używany wózek widłowy, który planujesz kupić jest wyposażony w akumulator - koniecznie sprawdź w jakim stanie jest ten element. Wypukłości powstałe na akumulatorze świadczą o tym, że był intensywnie wykorzystywany już przez długi czas (i prawdopodobnie trzeba będzie niebawem go wymienić). Z kolei białe lub zielonkawe ślady na obudowie mogą oznaczać zasiarczenie akumulatora.

Przed zakupem warto również dokładnie sprawdzić stan opon (czy nie są przebite, odkształcone, lub nadmiernie zużyte) oraz ogólny stan wszystkich zewnętrznych elementów. Niepokojące mogą być wszelkiego typu wgniecenia czy uszkodzenia.
 

Wózki widłowe używane - podsumowanie

Inwestowanie w używane wózki widłowe może być bardzo opłacalne i korzystne dla różnego typu przedsiębiorstw, które cenią sobie zracjonalizowane wydatki. Na rynku dostępnych jest sporo używanych pojazdów, które jakością wykonania i trwałością przewyższają nawet nowe wózki sprowadzane z Chin.

Przed zakupem używanego wózka widłowego warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny oraz dokumentację (w tym resurs wózka widłowego), aby upewnić się, że kupowany pojazd posłuży w pracy długo i wydajnie.
Używane wózki widłowe znanych marek znajdziesz na: