Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
10.07.2022

Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą? Trzy podstawowe zasady

Każdego roku w Polsce nad wodą ginie co najmniej kilkadziesiąt osób, a nawet kilkaset doznaje uszczerbku na zdrowiu. Lato, wysokie temperatury i wyczekiwane wakacje czy urlopy sprzyjają wypadom nad jeziora, zbiorniki wodne i wyjazdy nad morze. Warto jednak pamiętać, że wypoczynek powinien być bezpieczny oraz dobrze zorganizowany - przestrzeganie podstawowych zasad odpoczynku nad wodą oraz korzystania z wodny atrakcji pozwoli uchronić się od tragedii oraz przykrych konsekwencji.

Siechnice: Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą? Trzy podstawowe zasady

Rady dla osób planujących letni wypoczynek nad wodą

Aby wakacyjny wyjazd czy urlop przyniósł jedynie dobre wspomnienia warto stosować się do kilku prostych wytycznych. Każdego roku są one omawiane w licznych kampaniach społecznych dotyczących wakacyjnego wypoczynku, spotach reklamowych oraz w apelach policjantów czy ratowników wodnych. Wśród nich warto wymienić:

1. Kąpiel wyłącznie w wyznaczonych miejscach

W trakcie wakacyjnego wyjazdu warto kąpać się jedynie w miejscach ku temu wyznaczonych, czyli na tzw. kąpieliskach strzeżonych. Takie miejsca są nadzorowane w godzinach otwarcia przez ratowników lub WOPR, dzięki czemu jest bezpieczniej.

2. Przestrzeganie regulaminów oraz stosowanie się do wytycznych służb

Alerty dotyczące zbyt dużych fal, stosowanie się do regulaminu czy kamizelki (tzw. kapoki) w trakcie spływu kajakowego służą wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z określonych atrakcji, dlatego też warto się do nich bezwzględnie stosować.

3. Ograniczenie używek - alkoholu oraz substancji psychoaktywnych

Alkohol każdego roku jest główną przyczyną śmierci czy kalectwa w trakcie wypoczynku nad wodą. Piłeś/piłaś - nie kąp się i nie korzystaj z atrakcji wodnych!

Zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą może być naprawdę wiele. Warto stosować się zarówno do tych wymienionych, jak i przede wszystkim kierować się "głową" w trakcie podejmowania wszelkich aktywności. Rozwaga, brak brawury i logiczne myślenie to gwarancja bezpieczeństwa - wbrew pozorom wcale nie przeszkadzają one w dobrej zabawie oraz w zasłużonym relaksie.

Często błędem jest także stwierdzenie "mnie to nie dotyczy", "tu nigdy nic się nie stało", "tu jest bezpiecznie". Niestety, tragedie wydarzają się tam gdzie nikt się ich nie spodziewa. Smutnym przykładem może być historia z kąpieliska w Siechnicach, gdzie w 2018 roku utonął młody mężczyzna.
 

Bezpieczeństwo nad wodą oczami dzieci

Czy potrafimy spędzać urlop z głową? Dzieci w strojach policjantów nagrały spot dla mieszkańców Dolnego Śląska pokazujący, co może wydarzyć się podczas takiego wypoczynku i jak należy się zachowywać, jakich przestrzegać zasad, by czas wolny przebiegał w spokoju. Zapraszamy do obejrzenia filmu opublikowanego przez dolnośląską Policję: