Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Fasycnujący świat hodowli neonek

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – znana również jako bystrzyk neonowy, to mała słodkowodna ryba z rodziny tetrowatych. Mimo, że jest to mała rybka, jej neonowe ubarwienie czyni ją atrakcyjnym i niepowtarzalnym dodatkiem do akwarium.

Siechnice: Fasycnujący świat hodowli neonek

Pochodzenie neonek

Neon Innesa pochodzi z amazońskich wód rzek Marañón, Ucayali i ich dopływów u podnóża peruwiańskich Andów, gdzie żyje w czystej, miękkiej i lekko kwaśnej wodzie o temperaturze od 22 do 24°C. Wody te są zacienione przez roślinność lasów deszczowych. Neonki są więc przyzwyczajone do stałej ciemności lub częściowego zacienienia.

Do Europy dotarła w latach 1937-1940. Została sprowadzona do Czechosłowacji po II wojnie światowej w 1945 roku i z powodzeniem rozmnożona.

Hodowla neonek

Neon Innesa jest rybą spokojną. Samiec jest smukły, długości od 3 do 3,5 cm, z płaskim brzuchem i lśniącą, niezachwianą talią. Samica jest okrąglejsza, ma 4 cm długości, a poniżej płetwy grzbietowej znajduje się świecąca talia, która wygina się ku dołowi.

Neonki dobrze radzą sobie w większych akwariach ze średnią roślinnością akwariową, ciemniejszym dnem i dobrze napowietrzoną wodą. Dobrym pomysłem jest zastosowanie piasku na dnie zbiornika i połączenie go z płytami łupka i wypłukanymi korzeniami. 

Neon Innesa wymaga wody o temperaturze od 20 do 22°C, której twardość nie powinna przekraczać 8°C, a wartość pH powinna być neutralna (pH 7). Wyższe temperatury wody i twardość spowodują degenerację układu rozrodczego ryb, powodując utratę pigmentacji i całkowite wyniszczenie ryb. Neonkom nie służy starsza woda w akwarium. Jeżeli pH spadnie poniżej 6, część wody należy zastąpić świeżą, dobrze odgazowaną, bardziej zasadową wodą.

Neonki szukają ciemnych, zacienionych miejsc. Pływają w ławicach i najczęściej po dnie akwarium. Powinny być hodowane w grupach liczących przynajmniej sześć sztuk. Nieustannie poszukują pokarmu w pobliżu dna wokół korzeni i skał.

Karmienie neonek nie sprawia żadnego problemu. Jedynym warunkiem jest to, aby karma dla rybek była drobna. Dobrze jest jednak pamiętać o urozmaiceniu diety w żywy pokarm oraz karmę zawierającą składniki wybarwiające.

Rozmnażanie neonek

W czasie tarła samce walczą o samice. Są one bardziej bogato ubarwione, a ich płetwa grzbietowa jest czarna jak dym. Samice mają większe brzuchy. W naturze neonki składają ikrę w porze deszczowej w zalanych sadzawkach i rozlewiskach w lasach deszczowych. Dlatego do tarła potrzebują miękkiej, świeżej wody. Z kolei starsza, kwaśna i twarda woda lub brak pożywienia powoduje u nich spadek aktywności płciowej.

Artykuł powstał we współpracy ze Sklepem Akwarystycznym Invital.pl