Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Co zrobić z gruzem po remoncie? Wystarczy wynająć kontener?

Każda budowa, remont lub większe prace przy domu generują duże ilości kłopotliwych odpadów. Zwykle jest to gruz, elementy armatury, stare meble i inne trudne w transporcie elementy. Takich odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłych przydomowych pojemników komunalnych, co jest zagrożone wysokimi karami. Aby pozbyć się ich zgodnie z prawem, wystarczy wynająć kontener od lokalnej firmy. Jak to zrobić i w jakiej sytuacji jest to konieczne?

Siechnice: Co zrobić z gruzem po remoncie? Wystarczy wynająć kontener?

Dlaczego trzeba zamówić specjalny kontener?

Do przydomowych śmietników mogą trafiać jedynie śmieci komunalne, to znaczy takie, które powstają podczas codziennej aktywności gospodarstwa domowego. Z reguły nie są to elementy bardzo ciężkie, lub o dużych gabarytach.

Podczas budowy lub remontu powstaje wiele odpadów niebezpiecznych, które powinny zostać zutylizowane w specjalny sposób, bezpieczny dla środowiska naturalnego. Dużą część odpadów poremontowych stanowi gruz, który można w ogromnej większości (nawet w 90%) ponownie wykorzystać, np. do budowy dróg, czy wyrównywania terenu. Jeśli odpady tego rodzaju zostaną wyrzucone do śmietnika komunalnego, trafią do "zwykłej" sortowni, która nie jest przystosowana do prawidłowej selekcji i przeprowadzenia odzysku.

Jakie odpady trzeba wyrzucać na specjalnych zasadach?

Śmieci po budowie i remoncie to zwykle niejednorodna grupa odpadów, którą tworzą:

  • gruz budowlany (rozkruszone fragmenty ścian, podłóg, ceramika budowlana),
  • armatura sanitarna (brodziki, wanny, kabiny prysznicowe, rury),
  • opakowania (w tym opakowania po niebezpiecznych farbach i lakierach),
  • materiały izolacyjne (wełna mineralna, styropian),
  • gabaryty (stare meble, duże urządzenia bez elektroniki),
  • sprzęt elektroniczny (w tym pralki, lodówki, telewizory),
  • ziemia, piasek, odpady zielone,
  • inne odpady zmieszane.

To tylko kilka przykładów. Wszystkie odpady tego typu nie mogą znaleźć się w pojemnikach na śmieci komunalne. Co zatem z nimi zrobić?

Gdzie wyrzucać odpady? Kontener lub PSZOK

Odpady remontowo-budowlane i tzw. trudne można zawieźć do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów, czyli tzw. PSZOK-a. Taki punkt powinien znajdować się w każdej gminie i przyjmować śmieci nieodpłatnie. Odpady trzeba tam jednak zawieźć na własną rękę (w przypadku ciężkiego gruzu i gabarytów to bardzo niewygodne). PSZOK-i przyjmują też zwykle niewielkie ilości śmieci.

Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera od lokalnej firmy. Taka usługa nie jest droga, a kontener można zamówić telefonicznie lub przez internet w kilka chwil, często z dostawą tego samego dnia. Wywóz gruzu we Wrocławiu i okolicach prowadzi między innymi firma Skiprex. Przedsiębiorstwo działa na terenie całego Dolnego Śląska, oferując kontenery w Radwanicach, Siechnicach, Kiełczowie, Kobierzycach, i wielu innych miejscowościach.

Jaki kontener wybrać?

Dla firm i klientów indywidualnych dostępne są kontenery w wielu wariantach w zakresie pojemności – od 2,5 do nawet 36 m³. Dlatego też rozwiązanie łatwo można dobrać do potrzeb, zarówno niewielkich remontów, jak i rozbudowanych inwestycji. Po zapełnieniu kontenera firma odbiera pojemnik lub podstawia nowy.

Kontener można zamówić na konkretne rodzaje odpadów (np. gruz czysty, opakowania, gabaryty) lub na odpady zmieszane. Ten drugi wariant jest polecany dla osób prowadzący remont mieszkania lub domu, ponieważ można tutaj umieszczać zbiorczo większość typowych śmieci powstających podczas inwestycji.