Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Co grozi za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym?

Co roku na drodze zdarza się mnóstwo wypadków w których życie i zdrowie traci wielu ludzi. Wiele z tych wypadków jest spowodowanych rzeczami, na które nie ma się wpływu. Niestety dużo dzieje się też wypadków oraz innych sytuacji za sprawą pijanych kierowców. Co roku bardzo wiele osób decyduje się siąść za przysłowiowym „kółkiem” po spożyciu alkoholu. A dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi podczas jazdy jest naprawdę niskie. Jakie kary są przewidziane za jazdę po pijanemu? Od czego zależy rozmiar kary?

Siechnice: Co grozi za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym?

1. Co grozi za prowadzenie auta po pijanemu?
2. Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu?
3. Jakie są okoliczności łagodzące jazdę po pijanemu?
4. Warunkowe umorzenie postępowania
 

Co grozi za prowadzenie auta po pijanemu?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się osoba, która prowadziła auto – czy znalazła się już w stanie nietrzeźwości, czy też nadal jest w stanie po spożyciu alkoholu. Warto jednak w obu przypadkach skorzystać z rad adwokata – w mieście Wrocław i w innych miejscowościach można znaleźć solidnych profesjonalistów w tej kwestii. Ten drugi stan ma mniejsze konsekwencje – konsekwencją może być albo grzywna albo kara aresztu. Warto podkreślić, że kara grzywny zaczyna się od 50 złotych i idzie w górę. Natomiast karę aresztu można orzec w momencie, gdy czyn został popełniony umyślnie, jego waga jest większa. Ponadto areszt może zostać orzeczony wtedy, gdy czyn wymaga potępienia lub gdy okoliczności czynu wykazują demoralizację sprawcy.

Z kolei osoba nietrzeźwa, która popełnia ten czyn po raz pierwszy może spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności bądź całkowitego pozbawienia wolności do lat dwóch. Natomiast osoba, która po raz kolejny jedzie pod wpływem alkoholu może spodziewać się, że kara bezwzględnego więzienia wydłuży się nawet do pięciu lat. Warto sprawdzić co jeszcze może grozić osobie jeżdżącej samochodzie po pijanemu na stronie https://kancelariaea.pl/. Jest to solidna kancelaria adwokacka z Wrocławia. Dobry adwokat z miasta Wrocław z pewnością będzie w stanie pomóc w takiej sytuacji.
 

Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu?

Można wyróżnić dwa stany – stan nietrzeźwości oraz stan po spożyciu alkoholu. Ten pierwszy jest wtedy, gdy poziom zawartości alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Ten drugi jest wtedy, gdy poziom zawartości alkoholu jest pomiędzy 0,2 a 0,5 promila. Stany te różnią się więc od siebie wyłącznie tym, ile promili alkoholu znajduje się we krwi. A co się dzieje, gdy we krwi jest mniejsze stężenie alkoholu? W takich przypadkach kierowca nie popełnia ani przestępstwa ani wykroczenia. Jak więc widać, naprawdę niewiele trzeba, aby zostać ukaranym.
 

Jakie są okoliczności łagodzące jazdę po pijanemu?

Jest kilka okoliczności łagodzących, dzięki którym zasądzony wymiar kary będzie mniejszy. Do okoliczności łagodzących przy jeździe po pijanemu można zaliczyć młody wiek osoby kierującej, przyznanie się do winy, nieposzlakowana opinia, niewykazywanie demoralizacji, wyrażenie skruchy i przeproszenie poszkodowanych oraz nienaganny tryb dotychczasowego życia.
 

Warunkowe umorzenie postępowania

Warto także wspomnieć o tym, że jak ze wszystkim, tak i przy postępowaniu o jeździe w stanie nietrzeźwości można poprosić o warunkowe umorzenie postępowania. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zarówno wina, jak i społeczna szkodliwość czynu są nieznaczne. Ponadto okoliczności popełnienia przestępstwa nie powinny wzbudzać żadnych wątpliwości. A na dodatek sprawca nie może być wcześniej karany za to samo przestępstwo umyślne.