Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
23.06.2021

Chcesz jeździć bezpiecznie? Nie zapominaj o obowiązkowym wyposażeniu roweru

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że wszystkie jednoślady, tak jak i samochody lub inne pojazdy, muszą spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Rower powinien być przede wszystkim technicznie sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie kupna roweru. Chcesz jeździć bezpiecznie? Przeczytaj kilka informacji, które przygotowali wrocławscy policjanci.

Siechnice: Chcesz jeździć bezpiecznie? Nie zapominaj o obowiązkowym wyposażeniu roweru

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej pogodzie dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Policjanci apelują do użytkowników jednośladów, aby pamiętali o tym, że kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak zawsze warto je mieć na sobie, gdy przemieszczamy się rowerem lub hulajnogą. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze.

mat. prasowy KMP we Wrocławiu

  • Więcej
  • w kategorii inne