Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 03-07-2020
Termy Jakuba w Oławie
4.04.2019

Urlop w Beskidzie Sądeckim. Masa atrakcji i szeroka oferta tanich noclegów w Krynicy Zdrój

Czyste powietrze, wydobywane na miejscu wody mineralne, przepiękne krajobrazy, zabytki i szeroka oferta tanich noclegów – w Krynicy Zdrój nie brakuje atrakcji.

Siechnice: Urlop w Beskidzie Sądeckim. Masa atrakcji i szeroka oferta tanich noclegów w Krynicy Zdrój
  1. Krynica-Zdrój – położenie
  2. Krynica-Zdrój – atrakcje
  3. Krynica-Zdrój – uzdrowisko
  4. Krynica-Zdrój – noclegi

Niezwykłe widoki, powietrze należące do najczystszych w naszym kraju, otoczenie dzikiej, nietkniętej ludzką ręką natury oraz bogactwo zabytków… Brzmi jak opis turystycznego raju? Otóż to! Poznaj Krynicę-Zdrój – miasto, które, choć znane jako jedno z największych polskich uzdrowisk, ma wiele do zaoferowania również osobom niepotrzebującym sanatoryjnego wypoczynku. To też miejsce idealne dla aktywnych, a bliskość szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności sprawia, że często staje się bazą wypadową dla miłośników pieszych, górskich wędrówek.

Jeśli do tej pory nie odwiedziłeś tego miasta, ten sezon to najlepszy moment, by to zmienić. Zanim jednak zaplanujesz wyjazd do Krynicy-Zdrój, dowiedz się, co możesz tam robić. W tym artykule wyjaśniamy, które obiekty koniecznie powinieneś zobaczyć, jakie możliwości aktywnego wypoczynku oferuje ci to miejsce i jak opanować kwestie logistyczne – przede wszystkim rezerwacje noclegów.
 

Krynica-Zdrój – położenie

Krynica-Zdrój to miasto położone w sercu Beskidu Sądeckiego. Ulokowało się w dolinie ze wszystkich stron otoczonej przez wzniesienia – Górę Parkową i Krzyżową, a także Jasiennik. Krajobraz miasta i jego najbliższej okolicy uzupełniają liczne potoki, na czele z największym z nich Kryniczanką. Wzgórza otaczające Krynicę-Zdrój podnoszą atrakcyjność całego obszaru, ale też stanowią miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców oraz osób odwiedzających miasto. Pod tym względem prym wiedzie Góra Zamkowa, na którą można wejść ścieżką spacerową lub wjechać kolejką linową. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama sporej części Beskidu.

W najbliższym otoczeniu miasta wytyczono mnóstwo szlaków turystycznych, dzięki którym można poznać wszystkie walory przyrodnicze Beskidu Sądeckiego. Najważniejsze to dwa szlaki piesze – żółty, wiodący Huzarów oraz niebieski, którym możesz dostać się przez Szalone i Bradowiec do Powroźnika. Dla rowerzystów – o ile nie boją się licznych tu podjazdów – przygotowano zaś kilka tras o długości od 12 do blisko 40 kilometrów. Taka długość umożliwia pokonanie ich podczas jednodniowej wycieczki.
 

Krynica-Zdrój – atrakcje

Krynica-Zdrój to jednak miasto ciekawe nie tylko dla aktywnych. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy zabytków. Prawie 500-letnia historia zostawiła tu wiele śladów, a najstarsze budynki w mieście pochodzą z początku XIX wieku. Najbardziej wiekowy to pijalnia Słotwinka, która działa od 1806. Wiąże się z nią ciekawa historia, bo z początku zlokalizowana była w zupełnie innym miejscu – tak, gdzie dziś funkcjonuje Pijalnia Główna. Na obecne miejsce trafiła w latach 50 XIX wieku.

Inne krynickie zabytki warte zobaczenia to Łazienki Borowinowe wzniesione w 1886 oraz Stare Łazienki Mineralne, których historia sięga drugiej połowy XIX wieku oraz Stary Dom Zdrojowy, w którym zachowała się sala balowa z oryginalnym wystrojem i wyposażeniem. Będąc w Krynicy-Zdrój koniecznie zwróć też uwagę na tutejsze drewniane wille. Wiele z nich (między innymi Romanówka, Biały Orzeł, Stefania, Biała Róża czy Góral) to prawdziwe arcydzieła architektury i przykłady unikatowego, spotykanego tylko w tym regionie, stylu.

Krynica-Zdrój miłośnikom sztuki znana jest przede wszystkim jako miasto Nikifora Krynickiego – łemkowskiego malarza-samouka, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców sztuki nieprofesjonalnej w skali światowej. W mieście warto więc odwiedzić poświęcone jego osobie muzeum, w którym znajduje się wiele pamiątek oraz dzieł artysty.
 

Krynica-Zdrój – uzdrowisko

Miasto jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Jego największe atuty to czyste powietrze oraz bogate złoża wody mineralnej, która może być użyta zarówno do picia, jak i kąpieli. W Krynicy-Zdrój działają 23 ujęcia, wśród których 5 to naturalne źródła, zaś pozostałe są odwiertami. Korzystać z niej można w licznych domach uzdrowiskowych, wyposażonych między innymi w wanny i specjalne systemy do podgrzewania wody do kąpieli. Poza tym w mieście funkcjonuje kilka pijalni, wśród których najważniejsze to Zdrój Główny i Zuber.

Woda mineralna wydobywana w Krynicy ma wiele właściwości zdrowotnych. Zawarte w niej substancje łagodzą objawy chorób układu pokarmowego – na przykład wrzodów żołądka i dwunastnicy, nadkwasoty oraz schorzeń wątroby i trzustki. Są też polecane w leczeniu chorób metabolicznych – powodzeniem wykorzystuje się je w terapii cukrzycy lub miażdżycy.
 

Krynica-Zdrój – noclegi

Jak widzisz, w Krynicy-Zdrój nie sposób się nudzić, a pobyt tutaj pozwoli ci wypocząć, zapomnieć o codziennych troskach i zadbać o swoje zdrowie. Jako że do lata zostało naprawdę niewiele czasu, już dziś powinieneś zarezerwować nocleg. W sezonie znalezienie wolnych miejsc może okazać się zadaniem wręcz niewykonalnym. Niezależnie od tego, czy wolisz kempingi, pensjonaty czy hotele, oferta tanich noclegów w Krynicy Zdrój na pewno spełni twoje oczekiwania, nie nadwyrężając jednocześnie budżetu.


Wczytuję komentarze...