Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Siechnice wśród „Liderów Dostępności” [video]

„Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno–urbanistyczny organizowany przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Gala wręczenia nagród, podczas której z rąk Prezydenta Polski Andrzeja Dudy statuetkę odebrał Burmistrz Siechnic Milan Usak, odbyła się w czwartek (27 kwietnia 2017 roku) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Konkurs ma na celu promowanie projektowania przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb wszystkich użytkowników, w szczególności osób starszych oraz dotkniętych niepełnosprawnością.

Szanowni Państwo, gratulując laureatom tych ośmiu nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że one świadczą o Państwa wielkości. Bo w życiu normalnego człowieka ‒ zwykłego, przeciętnego, który żyje swoim życiem codziennym, bieżącym i jest w pełni sprawny, nie jest dotknięty żadną niepełnosprawnością ‒ istnieją elementy, które po prostu są niezauważalne. (...) I chciałem ogromnie podziękować za to, że Państwo ten problem dostrzegają.

– podkreślił w przemówieniu do Laureatów Prezydent Andrzej Duda.

Plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach zwyciężył w kategorii "Przestrzeń publiczna". Kapituła konkursu wybrała Siechnice jako najlepiej zaprojektowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce. To duże wyróżnienie dla miejscowości – w innych kategoriach zwyciężały miejsca w takich miastach jak Warszawa, Katowice czy Kraków.

Odbierając nagrodę z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Burmistrz Siechnic przyznał, że to wielka chwila dla miasta:

Niemal dokładnie 20 lat temu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów również ja, między innymi, jako jeszcze student wrocławskiego Wydziału Prawa odbierałem akt nadania praw miejskich dla Siechnic. To jest miasto, które niezmiennie od kilku lat jest na pierwszym, drugim miejscu, jeżeli chodzi o wskaźnik migracji. Miasto malutkie, bo na dzisiaj zaledwie ponad 7 tysięczne, jeszcze kilka lat temu zaledwie 4 tysięczne. Miasto zaprojektowane, projektowane przez wybitnych architektów. (...) Mamy się czym pochwalić. Chciałbym serdecznie podziękować Organizatorom i Panu Prezydentowi za objęcie patronatem tego konkursu, to wielka idea. Będziemy pracować dalej. Dziękuję bardzo.

Zgromadzeni w Pałacu Prezydenckim mieli okazję obejrzeć krótki film prezentujący Siechnice i ich rozwój. Przygotowania do tego, żeby wykreować przestrzeń miejską w centrum miejscowości rozpoczęły się zaraz po uzyskaniu w 1997 roku praw miejskich. Wcześniej w miejscu dzisiejszego Ratusza znajdowały się nieużytki, na których Instytut Zootechniczny z Krakowa, który po wojnie działał na terenie miejscowości, wypasał krowy. W prezentacji wypowiadał się również projektant siechnickiego centrum, architekt Zbigniew Maćków:

Nastąpiła taka schizofreniczna sytuacja przestrzenna, w której była dziura pomiędzy dwoma skupiskami urbanistycznymi. W tej dziurze znajdował się kościół i ta dziura miała najsilniejsze ciążenie. I pomiędzy tymi dwoma skupiskami kursowali mieszkańcy, po prostu żyjąc czy pracując w dwóch różnych częściach tej miejscowości. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, którą wypełnią ludzie.

Wszyscy laureaci nagrodzeni w konkursie "Liderzy Dostępności":

 • Grand Prix – miasto Katowice,
 • Samorząd – miasto Katowice,
 • Architekt/Urbanista – Tomasz Konior,
 • Obiekt usługowy – Lotnisko Chopina w Warszawie,
 • Przestrzeń publiczna – plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach,
 • Sieć placówek – Uniwersytet Warszawski,
 • Obiekt mieszkalny – Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie,
 • Obiekt zabytkowy – Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Wyróżnienie w kategorii Obiekt zabytkowy – Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Nie jest to jedyne wyróżnienie naszej Gminy w ostatnim czasie w ogólnopolskich rankingach:

 • w zestawieniu "najbogatszych i najbiedniejszych gmin" Ministerstwa Finansów zdobyliśmy bardzo wysokie 46 miejsce na 2478 gmin znajdujących się w kraju,
 • w rankingu Polskiej Agencji Prasowej "Saldo migracji. Gdzie ludzie chcą mieszkać, a skąd uciekają?" (różnica między napływem a odpływem ludności) uplasowaliśmy się na 6 miejscu w Polsce,
 • w rankingu Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie gmina Siechnice zdobyła tytuł "Gmina na 5!".