Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Sekrety higienicznej pościeli - od wyboru materiału po skuteczne pranie i prasowanie

Jakość nocnego wypoczynku ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania organizmu ludzkiego w ciągu dnia. Aby zapewnić sobie należyty komfort snu, należy zadbać o higienę pościeli. Jej sekret tkwi w przemyślanym doborze materiałów, na bazie których wyprodukowano poduszkę czy kołdrę, wyborze powleczeń uszytych z odpowiednich tkanin, a także skutecznym praniu i prasowania tekstyliów pościelowych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w pościeli gromadzi się mnóstwo złuszczonego naskórka stanowiącego doskonałą pożywkę dla chorobotwórczych bakterii, grzybów i roztoczy, często sprzyjających rozwojowi alergii.

Siechnice: Sekrety higienicznej pościeli - od wyboru materiału po skuteczne pranie i prasowanie

Pościel z pierza kontra syntetyczna

Stojąc przed decyzją o zakupie poduszki lub kołdry, należy dokonać wyboru pomiędzy produktami z wypełnieniem naturalnym (z pierza bądź puchu) oraz syntetycznymi, których wsad stanowi poliester lub wiskoza. Te pierwsze przyjemnie otulają podczas snu, ale trzeba pamiętać, że pierze może być silnym alergenem i jest bardzo wymagające w czyszczeniu - aby nie zniszczyć puchowej kołdry, należy zadbać o niezbyt wysoką temperaturę kąpieli piorącej, łagodny detergent oraz rozłożenie pościeli przed suszeniem, tak aby pierze nie zbiło się w grudy. Z kolei kołdrę syntetyczną z powodzeniem można prać w pralce w wysokich temperaturach i suszyć bez ryzyka jej odkształcenia. Na rynku znajdziesz bogaty asortyment pościeli zarówno z wkładem naturalnym, jak i syntetycznym - przed zakupem warto sprawdzić, które sklepy oferują promocje na kołdry.

Powłoczki na pościel - jakie materiały wybrać?

Równie istotny jest wybór poszewek. Mogą być one produkowane z tkanin na bazie surowców naturalnych (bawełny, lnu, jedwabiu). Tak powstaje kora, adamaszek, flanela czy jersey. Alternatywą dla pościeli z naturalnych tkanin są powłoczki syntetyczne, na przykład z mikrofibry. Pościel z włókien sztucznych jest łatwiejsza w pielęgnacji niż poszewki z bawełny bądź lnu, ale to te drugie zapewniają większą higienę snu. Dzięki właściwościom higroskopijnym pochłaniają pot, co sprzyja zahamowaniu namnażania chorobotwórczych patogenów. Ponadto gwarantują swobodną cyrkulację powietrza, nie dopuszczając do przegrzewania ciała w upalne noce, a zimą zapewniają skuteczną ochronę przed chłodem.

Skuteczne pranie i prasowanie pościeli kluczem do higieny sny

Kluczem do zachowania higieny pościeli jest systematyczne zmienianie poszew i ich regularne pranie. Specjaliści zalecają, aby czynić to przynajmniej raz na dwa tygodnie. Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się z pościeli wszelkich drobnoustrojów to pranie w wysokiej temperaturze, unikanie ekspresowych programów prania i nadmiernego przeładowania bębna pralki. Najefektywniej można wyprać pościel bawełnianą, natomiast inne tkaniny nie zawsze tolerują wysokie temperatury, a pranie w 30 lub 40 st. Celsjusza często niewystarczająco usuwa z tekstyliów brud, grzyby, bakterie i roztocza. Należy zatem przed zakupem pościeli położyć na szali wady i zalety powłoczek z różnych tkanin. Przy okazji warto sprawdzić, w których sklepach jest aktualnie na pościel promocja.

Wiele pań domu z uwagi na nielubianą czynność prasowania unika produktów z naturalnej bawełny, wybierając pościel z tkanin niegniotących się, chociażby jerseyu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że prasowanie nie tylko zapewnia estetykę pościeli, ale też zabija groźne drobnoustroje, których pozostałości nie zostały usunięte w procesie prania. Stąd - nawet decydując się na pościel z tekstyliów odpornych na zagniecenia - wskazane jest użycie żelazka. Jest to bowiem gwarancja pełnej higieny snu.