Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
16.08.2023

Ostrzeżenie meteorologiczne: Burze z gradem

W ostatnich godzinach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące nadchodzących warunków pogodowych. Przewiduje się wystąpienie burz z gradem, które mogą wpłynąć na obszar objęty ostrzeżeniem. Warto być świadomym prognozowanych zjawisk oraz przygotować się na możliwe działania ochronne.

Siechnice: Ostrzeżenie meteorologiczne: Burze z gradem

Aktualizacja (17.08.2023): Kolejne ostrzeżenie o burzach z gradem obowiązuje w dniu 17.08 w godzinach od 16:00 do 23:00

---

Ostrzeżenie meteorologiczne zostało zaklasyfikowane na pierwszym stopniu zagrożenia i prognozuje się prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na poziomie 80%. Możliwe lokalnie intensywne opady deszczu, z przedziałem od 20 do 35 mm, co może prowadzić m.in. do utrudnień w ruchu drogowym. Dodatkowo, porywisty wiatr o prędkości do 70 km/h może towarzyszyć burzom, co stanowi zagrożenie dla luźnych przedmiotów oraz niektórych konstrukcji.

W niektórych obszarach istnieje możliwość wystąpienia gradobicia. Warto podjąć środki ostrożności w celu minimalizacji potencjalnych szkód - unikać przebywania na otwartych przestrzeniach, zabezpieczyć luźne przedmioty na zewnątrz.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18:00 dnia 16 sierpnia 2023 roku i będzie aktualne do godziny 9:00 dnia 17 sierpnia 2023 roku. Przebieg zjawisk może być zróżnicowany, jednakże zgodnie z prognozami, burze z gradem mogą występować w wymienionym okresie.

Jak wygląda obecna sytuacja meteo? Zobacz radar burz w Siechnicach.
 

Jak zachować się podczas burzy?

W związku z prognozowanymi zjawiskami meteorologicznymi, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:

  • Unikaj otwartej przestrzeni - Jeśli jesteś na zewnątrz, znajdź schronienie w budynku lub pojeździe, aby uniknąć narażenia na opady deszczu oraz niebezpieczne wyładowania atmosferyczne.
  • Przygotuj mienie - Zabezpiecz luźne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, aby nie stanowiły potencjalnego zagrożenia podczas silnego wiatru.
  • Wyłącz urządzenia elektryczne - Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przepięciami elektrycznymi, wyłącz urządzenia podłączone do prądu.
  • Unikaj okien - W czasie burzy unikaj stania w pobliżu okien, aby uniknąć ryzyka rozbicia szkła w wyniku uderzenia pioruna.
  • Bądź poinformowany - Śledź komunikaty meteorologiczne oraz ostrzeżenia, aby być na bieżąco z aktualną sytuacją i reagować na zmieniające się warunki.

Warto pamiętać, że przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności można zminimalizować ryzyko związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Przestrzeganie zaleceń meteorologów oraz podjęcie działań profilaktycznych może pomóc w ochronie życia i mienia.