Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.05.2020

Mój Prąd: 5000 zł na fotowoltaikę

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych. Zwykle jednak instalacja wykorzystująca odnawialne źródła energii takie jak światło słoneczne wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Od pewnego czasu jednak istnieje program "Mój prąd", który ma na celu wsparcie finansowe w inwestycji w odnawialne źródła energii. Warto zatem wiedzieć czym jest ten program oraz na co może zostać przeznaczony.

Siechnice: Mój Prąd: 5000 zł na fotowoltaikę

Czym jest program "Mój prąd"?

Zgodnie z przyjętą formułą program "Mój prąd" stanowi rządowy program wsparcia finansowego osób fizycznych podczas instalacji paneli fotowoltaicznych do produkcji energii odnawialnej. Program ten ma na celu wsparcie energetyki prosumenckiej, który ma na celu realizację zobowiązań Polski wobec europejskich jak i ogólnoświatowych standardów przejścia w stronę energetyki ze źródeł odnawialnych. Dodatkowym celem jest również propagowanie produkcji energii na własny użytek ze źródła jakim jest światło słoneczne.

Sam program powstał od sierpnia 2019 roku, jednak już teraz trwa drugi nabór wniosków w celu przyznania dofinansowania na zakup paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie jest korzystne głównie ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. Istnieje realna możliwość sporego obniżenia kosztów całkowitych zakupu instalacji fotowoltaicznej. Co więcej w ten sposób można wesprzeć działania na rzecz ekologii oraz ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
 

Ile wynosi kwota dofinansowania z programu "Mój prąd"?

Co ciekawe pod kątem finansowym program "Mój prąd" jest jak najbardziej opłacalny. Dofinansowanie w ramach tego programu pokrywa koszty do 50% kwoty inwestycji przy założeniu, iż nie przekracza ona 5.000 złotych. Oznacza to, iż np. wydając na instalację fotowoltaiczną ok. 20.000 złotych można finalnie zapłacić jedynie 15.000 złotych.

Takie rozwiązanie sprawia, iż przeważnie każda osoba fizyczna może uzyskać pomiędzy 20 a 50% dofinansowania z tytułu poniesionych kosztów inwestycyjnych. Co więcej kwota dofinansowania przysługuje na jedno przedsięwzięcie. Oznacza to, iż na każde gospodarstwo domowe czy też przedsiębiorstwo dana osoba fizyczna może za każdym razem ubiegać się o dofinansowanie.
 

Komu przysługuje dofinansowanie z tego programu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż z tytułu programu "Mój prąd" każda osoba fizyczna może uzyskać dofinansowanie. Jedynym warunkiem jaki jest konieczny to wypełnienie specjalnie przygotowanego wniosku w formie elektronicznej lub papierowej wysłanej drogą tradycyjną na wskazany adres korespondencyjny NFOŚiGW. Warto jednak mieć na uwadze by nie zwlekać przesadnie z wysłaniem wniosku.
 

Program "Mój prąd" czy jest to opłacalne?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się czy warto jest skorzystać z tego programu. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z korzyści płynących ze skorzystania z dofinansowania. Należą do nich:

  • możliwość realnego obniżenia kosztów związanych z inwestycją - kwota 5.000 złotych niekiedy może stanowić do 25% całości poniesionych kosztów. Możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji jest wyłącznie zachęcającym do możliwie szybkiego skorzystania z tego programu;
  • wspieranie działań ekologicznych - fotowoltaika sama w sobie nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja w ten sposób pozyskiwania energii sprawia, iż można chronić środowisko;
  • szybko rozpatrywane wnioski - w ogólnym ujęciu można uzyskać całkowitą dotację już po kilku tygodniach od zaakceptowania wniosku, przy czym urząd ma obowiązek udzielenia odpowiedzi do 30 dni od złożenia wniosku. Taki stan rzeczy sprawia iż bardzo można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów.


Zobacz też: Programy Czyste powietrze i Mój prąd w Siechnicach.


Wczytuję komentarze...