Konto na podróż

Zobacz też:
Transakcje zagraniczne pod lupą
Specjaliści z Pieniadzezagranica.pl zwracają uwagę, że w momencie, gdy wypłacamy pieniądze z bankomatu lub też płacimy kartą, kwota zostają przewalutowanie z lokalnej waluty na złotówki. W zależności od polityki banku możemy się spodziewać bezpośredniego przeliczenia po kursie banku lub też najpierw kwota jest przeliczana po kursie karty na walutę pośrednią – EUR lub USD a dopiero potem na złotówki. Co za tym idzie, nasze pieniądze dwa razy podlegają przewalutowaniu, a poza tym niektóre banki doliczają prowizje oraz na przykład opłaty za wypłatę z bankomatu.
Wybierając konto, które ma również zadbać o nasze pieniądze za granicą, warto zwrócić uwagę na ważne elementy takie jak możliwość otwarcia rachunku walutowego. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno przy wymianie waluty w kantorach internetowych, jak i przy płatnościach bezgotówkowych. Nawet jeśli podróżujemy do egzotycznych krajów, to i tak będzie nas czekało tylko jedno przewalutowanie, a to już oszczędność.
Co kosztuje?
W praktyce najważniejszym argumentem przy wyborze konta osobistego stają się różnego rodzaju opłaty związane z jego założeniem i prowadzeniem. Na koszt transakcji zagranicznej będą miały wpływ takie czynniki jak sposób przewalutowania, prowizja, spread oraz opłaty za wypłaty z bankomatu. Poza tym istotne w codziennym użytkowaniu są koszty prowadzenia konta oraz karty zarówno debetowej, jak i kredytowej. W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania warto skorzystać z promocji, jakimi banki nas kuszą, co oczywiście nie zwalnia z konieczności z zapoznania się ze szczegółowymi warunkami. Warto zwrócić uwagę, że obecnie założenie konta nawet nie będzie wymagało od nas wyjścia z domu, a wszystkie formalności załatwimy przez Internet.
Popularnym rozwiązaniem zarówno podczas podróży, jak i przy codziennych zakupach jest karta kredytowa. Dzięki korzystnym warunkom można znaleźć bezkosztowe oferty, o ile oczywiście spłacimy zadłużenie w terminie. Część z nich zakłada aktywne korzystanie z kredytów i w pewien sposób wymusza na klientach ilość transakcji czy ich kwotę w stosunku miesięcznym lub rocznym i od tego parametru uzależnia zniesienie opłat za prowadzenie karty.
Artykuł sponsorowany