Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 28-09-2020
Termy Jakuba w Oławie
29.05.2019

Jak wybrać bramę do garażu?

Brama garażowa, aby służyła nam w stu procentach, musi spełniać określone warunki. Chroni ona garaż nie tylko przed potencjalnym złodziejem, ale także warunkami atmosferycznymi czy ciekawskimi spojrzeniami. Jak zatem wybrać najlepszą bramę do naszego garażu? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć wpadki?

Siechnice: Jak wybrać bramę do garażu?

1. Rodzaje bram garażowych

2. Jakie wymiary brać pod uwagę przy zakupie bramy?

3. Z jakim kosztem trzeba się liczyć?
 

Rodzaje bram garażowych

Obecnie do wyboru mamy wiele rozwiązań, od tradycyjnych po bardzo nowoczesne i urzekające designem. Bramy garażowe dzielimy zwykle ze względu na sposób ich otwierania, a podział wygląda następująco:

  • bramy garażowe uchylne lub płytowe, będące obecnie najpopularniejszym typem montowanym w domach. Wymagają miejsca przed garażem, aby można było swobodnie go otworzyć, przez co nadają się idealnie do średnich i dużych podjazdów;
  • bramy garażowe segmentowe lub sekcyjne, które dzielimy jeszcze na górne i boczne. Nie wymagają miejsca do otworzenia, dzięki czemu sprawdzają się na małych podjazdach lub w sytuacji, gdy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę;
  • bramy garażowe segmentowe rozwieralne, czyli najstarszy rodzaj drzwi w garażu. Jest tani i prosty w montażu, jednak obecnie rzadko spotykany ze względu na to, że do otwarcia wymaga bardzo dużo miejsca;
  • bramy garażowe rolowane, czasem nazywane też żaluzjowymi. W istocie działają podobnie jak roleta, przez co zajmują niewiele miejsca i są wygodne. Jedynym problemem jest brak pełnej oferty na produkt tego typu od wszystkich dostępnych na rynku producentów, co ogranicza nam możliwość wyboru.
     

Jakie wymiary brać pod uwagę przy zakupie bramy?

Niezależnie od tego, na jaką bramę się zdecydujemy, przed dokonaniem zakupu należy bardzo dokładnie zdjąć wymiar z otworu garażowego, z którym chcemy ją zamontować. Im staranniej to zrobimy, tym większa szansa na zakup niewłaściwej bramy. Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę? Przede wszystkim zalicza się do nich wysokość nadproża, a także szerokość węgarek, czyli wewnętrznych bocznych krawędzi w otworze na bramę. Jeżeli chcemy mieć segmentową bramę automatyczną, z napędem podnoszącym i opuszczającym klapę, musimy zwrócić uwagę także na głębokość garażu, aby zyskać pewność, że będziemy w stanie całkiem go otworzyć.

W przypadku dobierania bramy istotne jest także to, czym jeździmy - brama dla osobówki może być niewystarczająca w przypadku, gdy chcemy parkować w środku samochodem terenowym lub innym większym pojazdem.
 

Z jakim kosztem trzeba się liczyć?

Koszt bramy zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonana a także od rodzaju i mechanizmu, jaki nią kieruje. Jeżeli zależy nam na najtańszym wyjściu, powinniśmy przejrzeć oferty firm produkujących bramy rozwieralne - takie kupimy już za kilkaset złotych. Jeżeli jednak zależy nam na innym typie bramy lub mamy za mało miejsca na duże wrota, koszt bramy może wynieść więcej, bo nawet do kilku tysięcy złotych.

Jeżeli sami mamy problem z doborem właściwej bramy, możemy zwrócić się po pomoc do architekta lub osoby zajmującej się profesjonalnie wykańczaniem domów. Dobrym pomysłem jest również prośba o pomoc ze strony pracowników obsługi klienta firmy, której produkt chcemy zakupić - zwykle tutaj również dostaniemy rzetelną poradę razem ze szczegółową wyceną. Niektóre firmy oferują także pomoc w montażu, o co też warto zapytać - dzięki temu sami nie będziemy musieli się o to martwić.

Brama garażowa to ważny element wykończenia domu, dlatego nie powinniśmy robić jej byle jak. Jeżeli wybierzemy dobrą, to choć jednorazowo zapłacimy więcej, to jednak brama będzie nam służyła przez lata.


Wczytuję komentarze...