Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 28-03-2020
Termy Jakuba w Oławie
3.10.2018

Ile kosztuje budowa taniego domu z poddaszem użytkowym?

Nie poznał życia ten, kto nigdy nie budował domu - tego rodzaju teksty można czasami usłyszeć od osób, które zdecydowały się na ten odważny krok. Dużo w tym prawdy, bo rzeczywiście trzeba rzucić wszystkie siły, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Nie jest to jednak rzecz niewykonalna, ale koniecznie trzeba wcześniej poznać koszty i sprawdzić, czy w ogóle damy radę. Sprawdźmy to na przykładzie domu z poddaszem użytkowym.

Siechnice: Ile kosztuje budowa taniego domu z poddaszem użytkowym?

Już jednak na samym początku możemy się zrazić, gdy poszukujemy działki, a później załatwiamy formalności urzędowe. Pamiętajmy jednak, że to niezbędny wstęp. Łatwiej zaś jest w zakresie wyboru projektu domu, bo decydując się na ten konkretny budynek, nie musimy korzystać z usług drogiego architekta, bo projekty domów z poddaszem dostępne są też z katalogu. Tak zwane gotowe projekty to coraz bardziej popularna opcja, zwłaszcza dla osób, które chcą szybciej i taniej, niż ma to miejsce w przypadku projektów indywidualnych. Przejdźmy do kosztów.

Fundamenty i ściany, czyli początek

Zaczynamy od robót ziemnych i zalania fundamentów. Kiedy wykopy zostaną wykonane, trzeba zamontować ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe. Dodatkowo wykonujemy izolację przeciwwilgociową i termiczną. Zalewany to wszystko betonem z podsypką piaskową i tak osiągamy stan zero. Średni koszt prac to około 25-38 tys. zł., oczywiście wliczając robociznę i materiały. Później - już na fundamentach - wznosimy ściany nośne z betonu (materiał od 15 do 25 tys. zł, robocizna zaś 8 do około 20 tys. zł). Ściany działowe to koszt, który waha się od 7 do 13 tys. zł.

Zabieramy się za strop i schody wewnętrzne

Mamy tu do wyboru strop prefabrykowany, drewniany lub wylewany z żelbetu. Najpopularniejszy jest ten ostatni, bo wytrzymały i ognioodporny, zapewniający skuteczną izolację akustyczną. Średnio zapłacimy za niego około 40-60 tys. zł. Jeśli zaś chodzi o schody, to również korzystamy z żelbetu, a ich cena waha się od 2 do 3,5 tys. zł. Możemy wybrać lżejszą konstrukcję: z drewna (tutaj cena niższe: od około 1 do 2 tys. zł) albo stalowe (podobnie, czyli 1 do 2 tys. zł).

Koszty budowy konstrukcji dachu i komina

Niezbędnie trzeba wybudować komin dymowy (2,5-3,5 tys. zł), ale również kominy wentylacyjne (za 6 sztuk około 1-2 tys. zł). Dach to w pierwszej kolejności więźba dachowa (duży przedział: od około 6 do 15 tys. zł), następnie poszycie dachu (wykonane z najtańszej membrany kosztuje około 1-2 tys. zł), a na samym końcu wykończenie - polecana jest bardzo wytrzymała dachówka ceramiczna (od 30 do 50 zł za m2).

Montujemy okna i drzwi

Za okna PCV zapłacimy w przedziale 10-12 tys. zł, za drewniane zaś 13-16 tys. zł. Tanie i proste drzwi antywłamaniowe to koszt około 3 tys. zł. Jak nasz dom połączony jest z garażem, to musimy też pamiętać o bramie garażowej - uchylna bez napędu to koszt 2-2,5 tys. zł, z napędem około 5 tys. zł.

Po takich wyliczeniach już dokładnie wiadomo, ile trzeba przeznaczyć na budowę domu z poddaszem użytkowym.


Wczytuję komentarze...