Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Egzamin na policjanta – dowiedz się jak wygląda w praktyce

Rozpoczęcie pracy w Policji rozpoczyna się po zaliczonych egzaminach. Dla większości okazują się one zbyt wymagające i znaczna część kandydatów nie dostaje pracy w Policji po pierwszym czy nawet drugim podejściu. Wszystko zależy od indywidualnych cech oraz przygotowania do egzaminów. W dzisiejszym artykule przedstawimy egzaminy do Policji krok po kroku.

Siechnice: Egzamin na policjanta – dowiedz się jak wygląda w praktyce

Nie wszyscy kandydaci nadają się do pracy w Policji

Bardzo wiele osób każdego roku próbuje dostać się do Policji, jednak tylko część z nich ma odpowiednie możliwości i umiejętności pozwalające im na udźwignięcie codziennych obowiązków. Testy do Policji istnieją właśnie dlatego, aby odsiać kandydatów nie nadających się do pracy w Policji.

Odpowiednia selekcja do służb mundurowych jest niezbędna i od lat jest przeprowadzana na tych samych zasadach. Praca w Policji to stabilny, stosunkowo dobrze płatny zawód i bardzo wielu ludzi chce podjąć w niej pracę.

Po każdym awansie otrzymuje się dodatkową podwyżkę i po 25 latach można udać się na emeryturę. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda droga awansów w Policji to zajrzyjcie do tego artykułu https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/stopnie-i-awanse-w-policji-jak-wygladaja-i-jaki-maja-wplyw-na-zarobki.
 

Jak wyglądają etapy testów do Policji?

Od bardzo wielu lat testy do Policji wyglądają niemal jednakowo. Sam przebieg testów się nie zmienia, ale wymagania od lat zmniejszają się a w szczególności te dotyczące testu fizycznego. Jest to spowodowane stale zmniejszającą się ogólną kondycją fizyczną polskiego społeczeństwa.

Testy do Policji to 4 punktowane etapy od których wyniku zależy przyjęcie do szeregów Policji. Ostateczny wynik zależy wyłącznie od Waszego przygotowania, więc radzimy zacząć przygotowywać się już na kilka miesięcy przed egzaminami.

1. Test Sprawności Fizycznej

TSF to 6 stacji z ćwiczeniami wykonywanymi na wcześniej przygotowanej sali (bieg po kopercie, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, brzuszki, skoki przez kozła oraz przenoszenie ciężkiego manekina).

Każdy kandydat ma maksymalnie minutę i 41 sekund na ukończenie całego egzaminu aby uzyskać minimalną liczbę punktów. Szybsze ukończenie równa się wyższej ilości punktów.

2. Test Wiedzy Ogólnej

Podczas testu wiedzy otrzymacie arkusz zawierający 40 pytań zamkniętych z tylko jedną możliwą odpowiedzią. Testy zazwyczaj rozwiązywane są na komputerach i dotyczą wielu aspektów pracy policjanta, między innymi ustaw o Policji oraz obowiązującego polskiego prawa.

3. Testy psychologiczne

Na tym etapie bardzo wielu kandydatów otrzymuje bardzo niską ilość punktów. Podczas tego etapu weryfikowana jest osobowość i predyspozycje psychologiczne kandydata do pracy w tym trudnym zawodzie. Testy psychologiczne dzielą się na 3 mniejsze etapy, czyli test na inteligencję, psychologiczne oraz rozmowę podsumowującą testy z psychologiem.

4. Rozmowa kwalifikacyjna

Kandydaci często obawiają się rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż przeprowadzana jest przez doświadczonych policjantów, którzy zadają różne i często trudne pytania. Mają tym na celu wytrącenie kandydata z równowagi i spowodowanie reakcji stresowej u kandydata. To pozwala zweryfikować jego reakcje na takie sytuacje, które mogą pojawić się w trakcie pracy.