Doznałeś mobbingu w miejscu pracy? Możesz walczyć o swoje prawa!

Zobacz też:
Jak wykazać, że miał miejsce mobbing?
Z istoty mobbingu i z jego ustawowej definicji wynika, że to działania lub zachowania, które wywołują po stronie pracownika:
- zaniżenie oceny przydatności zawodowej,
- poniżenie lub ośmieszenie,
- izolację społeczną,
- wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Takie niepożądane działanie pracodawcy czy bezpośredniego przełożonego może być uznane za mobbing jedynie wtedy, gdy uda się udowodnić, że miało charakter uporczywy i długotrwały oraz wpłynęło na powstanie szkody pracownika. Mobbingiem będzie zachowanie niekoniecznie sprzeczne z prawem, ale za to uznawane za naganne, które nie ma usprawiedliwienia w normach moralnych czy w powszechnie przyjmowanych zasadach współżycia społecznego.
Ocena, czy doszło do mobbingu, musi opierać się na obiektywnych przesłankach. Tego dokonuje sąd na podstawie ujawnionych okoliczności faktycznych, dowodów rzeczowych i zeznań świadków. Mobbing wystąpi bezsprzecznie wtedy, gdy stosowanie kar porządkowych przez pracodawcę będzie miało charakter instrumentalny i nieukierunkowany na osiągnięcie celów wynikających z zawartej z pracownikiem umowy o pracę.
Przejawem działań z zakresu mobbingu w miejscu pracy będzie agresywne zachowanie pracodawcy względem pracownika, jego ośmieszanie, niedopuszczanie do głosu, poniżanie, czy powierzanie prac poniżej kwalifikacji i uwłaczających godności.
Co grozi pracodawcy za mobbing?
Kodeks pracy stanowi, że pracodawca musi obowiązkowo przeciwdziałać mobbingowi w miejscu zatrudnienia. W przeciwnym wypadku poniesie odpowiedzialność wobec pracownika, nawet jeśli nie on dopuścił się takiego działania, jak podkreśla radca prawny ze strony https://pewny-prawnik.pl.
Karą za mobbing, jaką może zasądzić sąd, jest zapłata zadośćuczynienia lub odszkodowania pracownikowi, u którego w wyniku mobbingu pogorszył się stan zdrowia. Pracodawca będzie musiał też zapłacić odszkodowanie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę, jeśli pracownik rozwiązał stosunek pracy z przyczyn mobbingu.
Warto wiedzieć, jakie prawa ma pracownik w kontaktach z pracodawcą i jak chronić się przed przejawami mobbingu (więcej na stronie: https://pewny-prawnik.pl/blog/24/mobbing-jak-sie-przed-nim-bronic). Nie można dopuszczać do tego, żeby pracownik był poniżany czy wyśmiewany w miejscu pracy, co bezpośrednio ujemnie wpływa na jego psychikę i sposób postrzegania samego siebie.