Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Dieta niskokaloryczna - czy deficyt to jedyny sposób na utratę wagi?

Nie jest tajemnicą, że aby schudnąć trzeba zachować deficyt kaloryczny. Czy diety niskokaloryczne są zdrowe? Czy dzięki nim można skutecznie schudnąć?

Siechnice: Dieta niskokaloryczna - czy deficyt to jedyny sposób na utratę wagi?

Diety o określonej kaloryczności

Diety bazujące na konkretnej liczbie kalorii cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają łatwo kontrolować spożywane w ciągu doby posiłki, a tworzenie jadłospisu nie jest trudne i można przygotować go samodzielnie. Zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji różne udogodnienia w postaci kalkulatorów online czy dedykowanych aplikacji na telefon. Chociaż dieta o zawartości 1700 kcal nie jest dietą mocno restrykcyjną, to nie sprawdzi się w przypadku każdej osoby i należy rozpatrywać ją indywidualnie. Wiąże się to z różnorodnym całodziennym zapotrzebowaniem kalorycznym. To dieta polecana głównie osobom o niskiej aktywności fizycznej i prawidłowym wskaźniku BMI. Może być motywacją do zmiany trybu życia i poprawienia nawyków żywieniowych.

Charakterystyka i główne założenia diety

Dieta 1700 kcal to tzw. dieta niskokaloryczna i polega na spożywaniu określonej liczby kalorii w ciągu dnia. Rekomendowane jest spożycie od 4 do 5 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Ważny jest odpowiedni rozkład makroskładników i powinien on wyglądać następująco: węglowodany 55-60%, tłuszcze 25-30%, białka 10-20%. Wśród spożywanych produktów wskazana jest duża ilość warzyw i owoców, jaja, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, białko pochodzenia roślinnego oraz ograniczona ilość mięsa. Istotne jest nawadnianie organizmu, w tym celu należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Możemy także sięgnąć po niesłodzoną herbatę, napary ziołowe czy soki owocowe. Wystrzegać należy się żywności przetworzonej, słodyczy, solonych przekąsek, słodzonych napojów czy alkoholu.

Jakie efekty daje dieta z niższą zawartością kaloryczną?

W zależności od różnych zmiennych takich jak wiek, płeć, waga, wzrost i prowadzony tryb życia, efekty, jakie daje dieta 1700 kcal, mogą być następujące:

  • Redukcja - rezultaty będą związane głównie z utratą wagi i zdecydowanie bardziej widoczne u osób, u których różnica odjętych kalorii w stosunku do całodziennego zapotrzebowania kalorycznego jest większa. Bezpieczne tempo redukcji to 0,5-1kg w ciągu tygodnia.
  • Rekompozycja - utrzymywanie stałej wagi ciała. Jeżeli wzbogacimy taką dietę o trening siłowy, to może to doprowadzić do tzw. rekompozycji sylwetki. Oznacza to zamianę tkanki tłuszczowej w mięśnie.
  • Budowanie masy mięśniowej - chodzi o nadwyżkę kalorii nazywaną surplusem kalorycznym. W tym przypadku również istotne są ćwiczenia. Pozwoli to zbudować nam od 0,5kg do 1kg masy mięśniowej w ciągu miesiąca.

Czy zatem niskokaloryczna dieta będzie odpowiednia dla każdego?

Zdrowy, dorosły człowiek, którego aktywność fizyczna jest niewielka lub żadna powinien dostarczać swojemu organizmowi 1600-2000 kcal dziennie. Według statystyk blisko 60% dorosłych polaków nie uprawia sportu w ogóle. Jak więc widać, dieta 1700 kcal zaspokoiłaby zapotrzebowanie kaloryczne większości z nas. Oczywiście kalorie można dostarczać organizmowi na różny sposób. Te bez większej wartości może i nasycą nas przez jakiś czas, ale będą miały fatalny wpływ na nasze zdrowie. Dieta 1700 kcal bazuje na produktach pełnowartościowych, ale dostarczonych zawsze z lekkim "niedosytem" dla organizmu. Dzięki niej zatem możemy utrzymać piękną i smukłą sylwetkę, a jednocześnie dostarczyć organizmowi wszystko to, co dla niego najlepsze. Odpowiednie odżywianie się, to najlepsze co możemy dla siebie zrobić już teraz! Na efekty nie będziemy mogli czekać zbyt długo. Poczujemy je oraz z pewnością także zobaczymy i to jeszcze przed sezonem letnim.