Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Czy katalizator jest potrzebny? Co oznacza jego brak lub awaria? Sprawdzamy!

Katalizatory budzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Niektórzy kierowcy uważają, że ich obecność w samochodzie nie jest konieczna. Zwlekają z wymianą, gdy element ulegnie uszkodzeniu. Jednak czy postępowanie takie jest wskazane? Czy katalizator jest niezbędny? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Siechnice: Czy katalizator jest potrzebny? Co oznacza jego brak lub awaria? Sprawdzamy!

Katalizator, czyli oczyszczanie spalin

Zadanie katalizatora jest oczywiste - ma on oczyszczać spaliny. Obecnie katalizatory  montuje się blisko rury wydechowej. Gdy trafiają tam spaliny, swoisty filtr znajdujący się w metalowej puszcze wyłapuje zanieczyszczenia, aby do rury wydechowej trafiło ich jak najmniej. Natomiast część spalin jest oddawana z powrotem do silnika. 

Katalizator to urządzenie składające się głównie lub jedynie z metalu. Z innych materiałów wykonuje się czasami warstwy ochronne. Jednak obudowa to praktycznie zawsze stal. Ważne jest, aby była to stal nierdzewna. Natomiast wnętrze urządzenia, tak zwany rdzeń, to płyta stalowa lub aluminiowa z systemem kanalików, wyłożonych jednym z metali szlachetnych. Głównie ze względu na obecność metali szlachetnych katalizatory to relatywnie drogie części samochodowe. Metale szlachetne wykorzystywane jako wypełnienie kanalików to: platyna, palla lub rod. Posiadają one zdolność neutralizacji zanieczyszczeń, przez co nie dochodzi przedwcześnie do zatkania puszki i konieczności wymiany katalizatora. Chcesz sprawdzić, jak wygląda i jakie parametry posiada dobry katalizator? Sprawdź ofertę sklepu Ucando - https://www.ucando.pl/k/katalizatory/U1206. Znajdziesz w niej katalizatory od najlepszych producentów.

Konsekwencje niesprawnego katalizatora

Katalizator jest urządzeniem zamontowanym w dolnej części konstrukcji pojazdu. Urządzenie jest w dużej mierze odsłonięte, przez co istnieje spore ryzyko uszkodzenia mechanicznego elementu. Może do niego dojść na przykład wskutek uderzenia przez kamień. Ponadto katalizator pracuje w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza. Co prawda jest on zbudowany z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, jednak mimo to długotrwała ekspozycja na skrajnie wysokie temperatury może doprowadzić do uszkodzenia obudowy czy też kanalików. Poza tym w przypadku dużej ilości zanieczyszczeń i słabej jakości katalizatora urządzenie może nie nadążać za neutralizacją zanieczyszczeń, które osiadają w kanalikach. 

Konsekwencją powyższych zjawisk jest zatkanie katalizatora, stopienie elementów lub ich ukruszenie. W takiej sytuacji katalizator przestaje odpowiednio pełnić swoje funkcje. W Resztki spalin trafiają zatem do silnika w nieodpowiedniej ilości lub są zbytnio zanieczyszczone. Efektem tego są niższe osiągi silnika. Ponadto zaburzona praca układu  wydechowego powoduje większe spalanie. Co więcej, dochodzi również do przyspieszonej eksploatacji jednostki napędowej. Do tych samych zjawisk dochodzi, gdy katalizatora w samochodzie po prostu nie ma.

Obowiązkowe posiadanie katalizatora

Nie ma wątpliwości, że ze względu na komfort jazdy i dobro silnika należy korzystać z katalizatora. Co więcej, aktualnie jest to obowiązek narzucony przepisami UE. Warto również myśleć o środowisku, które zostaje zanieczyszczone w większym stopniu, jeśli w samochodzie brakuje katalizatora lub nie działa on sprawnie. Dlatego też, kiedy dojdzie do awarii tego komponentu, należy go jak najszybciej wymienić, kupując nowy element na przykład we wspomnianym sklepie Ucando.