Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2021
Pomysł na prezent - mapa gwiazd
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.11.2019

Czad - cichy zabójca. Co musisz wiedzieć?

Szybko opadające temperatury za oknem przypominają o nadchodzącym sezonie grzewczym. Niestety, wraz z przyjemnym ciepłem ogrzewanie domu niesie za sobą również zagrożenia - a chyba największym z nich jest tlenek węgla, inaczej nazywany czadem. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Siechnice: Czad - cichy zabójca. Co musisz wiedzieć?
fot. Wóz strażacki OSP Siechnice / fot. ilustracyjne

Czad - cichy zabójca

Co czyni z tlenku węgla tak skutecznego zabójcę, przez którego dziesiątki ludzi traci życie każdej zimy? Przede wszystkim jego właściwości fizyczne, połączone z wysoką toksycznością. Czad jest bezbarwny, bezwonny i powstaje niepostrzeżenie, jednak wprowadzony do naszego organizmu wyrządza nieodwracalne szkody. Zaledwie 0,16% jego obecności we wdychanym powietrzu prowadzi w ciągu dwóch godzin do śmierci.
 

Jak się przed nim bronić?

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest wyposażenie mieszkania w czujniki czadu. Nie kosztują zbyt wiele, działają przez kilka lat, a wielu osobom uratowały już życie. Oprócz tego warto pamiętać o regularnych, nie rzadszych, niż raz w roku kontrolach instalacji gazowej, wentylacji i instalacji kominowej. W budynkach opalanych paliwem stałym zaleca się ponadto co najmniej cztery razy w roku usuwać zanieczyszczenia z instalacji kominowej (m.in. usuwanie popiołów z komina) i dwukrotnie przy paleniskach gazowych i olejowych.

Zalecane jest również samodzielne przeprowadzane kontroli wentylacji, tzw. test kartki papieru. Polega on na przyłożeniu kartki to kratki wentylacyjnej - wpadające przez nie powietrze powinno ją wypychać, jeśli przylgnie, oznacza to, że instalacja nie działa prawidłowo i grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo.

Wczytuję komentarze...