Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
21.06.2023

Ostrzeżenie Meteo: Upał, burze z gradem. Zobacz radar burz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z silnym deszczem oraz porywistym wiatrem. Dodatkowo nadal utrzymane są alerty dotyczące upałów. Sprawdź szczegóły i śledź sytuację pogodową na radarze burz.

Siechnice: Ostrzeżenie Meteo: Upał, burze z gradem. Zobacz radar burz
fot. Elektrociepłownia podczas majowej burzy, fot. zski / mapa: pl.blitzortung.org

Aktualizacja (22.06): Wydane zostało kolejne ostrzeżenie dotyczace burz obowiązujące w nocy z czwartku na piątek (godz. 23:00 do 6:00). Prognozowane są burze, opady deszczu od 20 mm do 30 mm, porywy wiatru do 80 km/h, miejscami grad.

---

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w trakcie których mogą wystąpić intensywne opady deszczu od 25 do 40 mm, lokalnie 50 mm oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h, lokalnie 90 km/h. Miejscami możliwy grad. Alert obowiązuje od godziny 11:00 do godziny 23:00 w środę (21.06).

Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oszacowano na 80%. Ostrzeżenie ma drugi poziom w trzystopniowej skali.

Dodatkowo kolejny dzień obowiązuje alert dotyczący upałów. Temperatura maksymalna w dzień wynosić będzie od 30°C do 32°C, a w nocy 18°C.

Bieżącą sytuację pogodową można śledzić na radarze burz na żywo. Poniższa mapa prezentuje wyładowania w ciągu ostatnich dwóch godzin (aby zaktualizować należy odświeżyć stronę, źródło: pl.blitzortung.org):

Burze mogą powodować wiele szkód, w tym uszkodzenia budynków, drzew i linii energetycznych. Mogą także wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze, szczególnie w przypadku intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas burz i stosować się do zaleceń meteorologicznych. Jak zachować się podczas burzy?

  1. Unikaj przebywania na zewnątrz na otwartych przestrzeniach - jeśli jesteś na zewnątrz, zacznij szukać schronienia. Znajdź bezpieczne miejsce, takie jak budynek czy samochód
  2. Unikaj przebywania w zbiornikach wodnych - unikaj kąpieli w jeziorach, rzekach czy basenach podczas burzy.
  3. Unikaj metalowych przedmiotów - nie dotykaj metalowych przedmiotów takich jak np. ogrodzenia.
  4. Wyłącz urządzenia elektryczne
  5. Trzymaj się z dala od okien - nie stój blisko okien, aby uniknąć ewentualnego rozbicia szkła przez piorun.
  6. Nie parkuj pod drzewami - nie parkuj samochodu pod drzewami, ponieważ w przypadku silnego wiatru gałęzie mogą spaść i uszkodzić pojazd.
  7. Jeśli jesteś w samochodzie, zjeżdżaj z autostrady - jeśli jesteś na autostradzie, znajdź wyjazd i zjedź, a następnie zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i pozostań w pojeździe, aż burza minie.

Zobacz jak zachować się podczas burzy - podstawowe zasady bezpieczeństwa przedstawia infografika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Zobacz też: (26.08.2018) Burza z gradem w Siechnicach. Miasto po nawałnicy, nagranie z rynku [zdjęcia, wideo]
 

Na podstawie
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa,
Komunikat IMGW