Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Budowa domu a instalacje elektryczne - o czym trzeba pamiętać?

Budując dom jednorodzinny i wykonując instalacje elektryczną, należy trzymać się odpowiednich przepisów polskiego prawa budowlanego. Są one zdefiniowane i określone w projekcie budowlanym. Nigdy nie należy podejmować się prac elektrycznych, jeśli nie ma się do tego odpowiednich kompetencji, gdyż grozi to nie tylko pożarem, ale przede wszystkim zagrożeniem zdrowia.

Siechnice: Budowa domu a instalacje elektryczne - o czym trzeba pamiętać?

Instalacja elektryczna w domu wymaga wzięcia pod uwagę kilku aspektów, takich jak:

 • obwody elektryczne nie są zaplanowane przypadkowo,
 • każda instalacja musi mieć swój zaplanowany wcześniej schemat,
 • instalacje muszą uwzględniać zabezpieczenia przeciwpożarowe,
 • instalacje elektryczne muszą mieć uziemienie,
 • nie należy ingerować w obwody w ramach danej instalacji samemu,
 • każdy obwód ma swój bezpiecznik o określonej normie.

Chcąc zapewnić to, by instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym była założona zgodnie z normami polskiego prawa, warto skorzystać z naszych usług, których zakres znajdą Państwo na elektryk24wroclaw.pl. Świadczymy kompleksowe usługi przeglądu instalacji elektrycznej, ale także przyjmujemy zlecenia związane z nagłymi awariami w ramach pogotowia elektrycznego we Wrocławiu.
 

Kiedy elektryk okaże się konieczny?

Zdarzają się drobne awarie, podczas których interwencja elektryka nie będzie konieczna, takie jak na przykład wymiana gniazdka, choć takie usługi także świadczymy. Są jednak sytuacje, w których zatrudnienie zawodowego elektryk Wrocław jest wręcz obowiązkiem, o ile nie posiada się odpowiednich kwalifikacji, by zrobić to samemu. Jest to między innymi budowa domu i wykonanie nowej instalacji elektrycznej od podstaw według schematu. Instalacja elektryczna w domu schemat powinna być zawarta w projekcie budowlanym. Jest to jeden z dokumentów niezbędnych podczas starania się o pozwolenie na budowę. Samo przygotowanie projektu musi zostać zlecone elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia elektryczne.
 

Jak zabezpiecza się instalację elektryczną?

Zakładając instalację elektryczną, należy bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniach, które chronią budynek oraz osoby znajdujące się w nim. Brak dobrze rozplanowanych i założonych zabezpieczeń może grozić pożarem.

Najważniejsze elementy zabezpieczenia instalacji elektrycznej to:

 • uziemienie,
 • osłonienie przewodów i zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym,
 • zabezpieczenie obwodu przed dostawaniem się wilgoci,
 • zabezpieczenia nadprądowe, różnicowe i różnicowo-nadprądowe,
 • ograniczniki przepięć.

Uwzględnienie powyższych kwestii pozwoli na płynne działanie instalacji i bezpieczną pracę, nawet w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów, takich jak zwarcia na poszczególnych obwodach.

Kiedy instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym jest bezpieczna?

Instalacja w domu jest bezpieczna wtedy, gdy uwzględnione zostaną wszystkie normy zawarte w prawie budowlanym. Zawsze po zakończeniu prac elektryk wykona badania - pomiary elektryczne Wrocław, które są potwierdzeniem pełnej sprawności nowo wykonanej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Wtedy nawet chwilowe skoki napięcia w sieci energetycznej nie są w stanie uszkodzić podłączonych do gniazdek sprzętów lub zniszczyć instalacji, gdyż chronią je ograniczniki przepięć. Reszta zabezpieczeń chroni przed wahaniem się napięcia oraz natężenia prądu, oraz niweluje ryzyko powstania pożaru lub problemu z płynnie działającym sprzętem elektrycznym.