Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
16.02.2022

Alert RCB: Ostrzeżenie o silnym wietrze do 120 km/h [aktualizacja]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. Komunikaty o niebezpiecznej sytuacji pogodowej obejmują teren całego kraju. Ostrzeżenie dotyczące powiatu wrocławskiego ma trzeci, najwyższy stopień. Wiać będzie w środę wieczorem, w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. Mogą wystąpić również burze.

Siechnice: Alert RCB: Ostrzeżenie o silnym wietrze do 120 km/h [aktualizacja]

Aktualizacja (18.02 g. 18:30): IMGW wydało kolejne ostrzeżenie - przewiduje się wiatr o prędkości 35 - 50 km/h, w porywach do 100 km/h, w nocy z piątku na sobotę (18/19.02) od godziny 23:00 oraz w sobotę (19.02) do godziny 17:00. Ostrzeżenie ma stopień II.

Aktualizacja (17.02 g. 19:30): Obniżony został stopień ostrzeżenia do pierwszego. Według nowych wskazań wieczorem i w nocy wiać będzie w porywach do 90 km/h. Okres obowiązywania ostrzeżenia przedłużono do godziny 6:00 w piątek.

---

Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz - czytamy w komunikacie SMS rozesłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie wydane przez IMGW dla powiatu wrocławskiego obowiązywać będzie od środy, 16.02, od godziny 17:00 do nocy z czwartku na piątek (17/18.02) do godziny 1:00.

Przewiduje się wiatr o średniej prędkości 30 - 45 km/h. W porywach podmuchy mogą osiągnąć do 110 km/h, przejściowo nawet do 120 km/h. Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane.

Najgorzej zapowiada się druga połowa nocy ze środy na czwartek i w czwartek. Z czwartku na piątek sytuacja będzie się uspokajać. Silnym wiatrom mogą również towarzyszyć burze.

Niestabilna sytuacja pogodowa spowodowana jest nadejściem orkanu Ylenia. Porywistemu wiatrowi towarzyszyć będą wahania ciśnienia oraz intensywne opady deszczu, miejscami z burzami.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przed i podczas wichury:

  • usuń z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkuj samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknij okna i drzwi,
  • nie zatrzymuj się pod drzewami,
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii; wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważaj podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Na podstawie alert RCB,
komunikat IMGW