Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Adaptacja gotowego projektu domu. Na czym polega i ile kosztuje przystosowanie projektu do warunków lokalnych?

Nie każdy inwestor wie, że gotowe projekty domów dostępne w serwisach sprzedażowych i na stronach autorskich pracowni to nie to samo co dokumentacja, którą składamy w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Każdy typowy projekt należy poddać obowiązkowej adaptacji do warunków lokalnych właściwych dla działki budowlanej. Jak przebiega proces przystosowania i ile może kosztować?

Siechnice: Adaptacja gotowego projektu domu. Na czym polega i ile kosztuje przystosowanie projektu do warunków lokalnych?
fot. Dom przy Alabastrowej 53

Ile może kosztować adaptacja projektu?

Ceny dostosowania gotowych projektów domów do miejscowych warunków różnią się znacząco w zależności od lokalizacji geograficznej. Nie istnieje jedna stała cena za adaptację, ponieważ każda działka jest unikalna. Dostosowanie projektu do warunków terenowych, klimatycznych, planów zagospodarowania oraz innych czynników lokalnych sprawia, że niemożliwe jest ustalenie jednej ogólnej stawki. Koszty są zazwyczaj ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Analiza dostępnych ofert w Internecie pokazuje, że koszty adaptacji zaczynają się od 2000 zł za podstawowy zakres prac. Warto jednak pamiętać, że każda modyfikacja projektu domu wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Najczęstsze zmiany obejmują zmiany w kącie nachylenia dachu, powiększenie lub pomniejszenie budynku lub zmianę systemu ogrzewania. Takie zmiany powinny być omówione z lokalnymi architektami, którzy przeprowadzą proces przystosowania gotowego projektu. Zrozumiałe jest, że w mniejszych miejscowościach usługi adaptacji projektu mogą być tańsze. Podobnie sytuacja ma się w przypadku wyboru pracowni architektonicznych.

Co wchodzi w zakres standardowej adaptacji?

Proces przystosowania gotowego projektu domu, w swojej podstawowej wersji, polega na dostosowaniu wybranego projektu do warunków terenowych oraz wpisaniu go do planu zagospodarowania działki. Projekty domów powinny na tym etapie zostać również dopasowane do lokalnych uwarunkowań klimatycznych, wiatrowych i opadów śniegu. W trakcie adaptacji przeprowadza się również proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń wymaganych do rozpoczęcia budowy domu. Przy okazji dostosowywania projektów do lokalnych warunków można wprowadzać poprawki dotyczące istotnych parametrów budynków. Jeśli planujemy zmiany w wybranym przez nas projekcie to właśnie w trakcie adaptacji powinny zostać wykonane. Możemy przy udziale uprawnionego architekta powiększyć lub zmniejszyć dom, zmienić kąt nachylenia dachu lub skorygować wysokość budynku. Na tym etapie możemy również wykonać podpiwniczenie, dokonać zbliźniaczenia dwóch budynków, czy dobudować garaż. To tylko część zmian, na które pozwala autorska zgoda dostarczana wraz z projektem. Jeśli planujemy zmiany nieistotne, czyli takie które nie zmieniają podstawowych cech budynku, można je wykonać w trakcie budowy, pod nadzorem kierownika budowy.


Jak wybrać odpowiedniego projektanta adaptującego?

Wybór odpowiedniego architekta ma kluczowe znaczenie, ponieważ kompetentna i doświadczona osoba na tym stanowisku gwarantuje sprawną realizację procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę. Pomożemy sobie w dobrym wyborze odpowiedniej osoby, gdy przygotujemy sobie maila z pytaniem ofertowym i prześlemy je do kilku architektów zajmujących się adaptacją projektów. Prośba o wycenę adaptacji powinna zawierać istotne informacje, takie jak zakres zmian, szczegółowe rysunki projektu oraz przybliżoną lokalizację inwestycji.
Doświadczony architekt może także zaproponować rozwiązania, o których sami byśmy nie pomyśleli, dzięki swojej wiedzy na temat budownictwa.

Wszelkie zmiany w projekcie muszą być oznaczone na czerwono i muszą być zgodne z zezwoleniem udzielonym przez autora pierwotnego projektu domu. Jeśli zmiany wykraczają poza zakres zezwolenia, można zwrócić się do autorów pierwotnego projektu o dodatkową zgodę na planowane modyfikacje. W renomowanych pracowniach oferujących gotowe projekty domów, taka zgoda jest zazwyczaj udzielana bez dodatkowych opłat.