4 nietypowe zastosowania maszyn rolniczych

Zobacz też:
Pług w roli brony talerzowej
Z racji starszeństwa zestawienie otwiera pług. To pierwsze narzędzie rolnicze, użytkowane od tysięcy lat. Z czasem zmieniła się jego budowa, ale mechanika poniekąd pozostała taka sama, podobnie jak główne zastosowanie. Pług służy oczywiście do wykonywania orki, jest zatem potrzebny we wszystkich gospodarstwach stosujących uprawę tradycyjną. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Standardowy pług można wykorzystać również do przeprowadzenia podorywki, czyli uprawki pożniwnej rozluźniającej glebę i zapobiegającej stracie wody. Podorywkę wykonuje się za pomocą brony talerzowej lub kultywatora uprawowego, ale po jakimś czasie prowadzi to do nawarstwiania się pozostałości pożniwnych na głębokości osiąganej przez talerze. W tej właśnie sytuacji warto sięgnąć po pług. Więcej o podorywce przeczytasz tutaj: https://www.blaut-rol.pl/blog/podorywka-b70.html.
Wóz asenizacyjny jako poidło
Podstawowym zastosowaniem wozu asenizacyjnego jest transportowanie i rozlewanie nawozów naturalnych: gnojówki i gnojowicy. Ich stosowanie jest nie tylko efektywne ekonomicznie, ale także przyjazne środowisku – oczywiście o ile przestrzegamy restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa. Nawożenie przy pomocy gnojówki i gnojowicy spełnia założenia gospodarki w obiegu zamkniętym – odpad jednego procesu stanowi jednocześnie surowiec dla drugiego. Istnieją jednak inne sposoby wykorzystania beczki asenizacyjnej. Nadaje się ona idealnie do transportu i dystrybucji wody, w tym wody pitnej – tak dla zwierząt, jak i dla ludzi. W większym gospodarstwie warto posiadać zapasową beczkę na wypadek suszy i upałów, aby przy jej pomocy dowieźć wodę do zwierząt wprost na pastwisko. Zapewne nikt nie wpadłby na taki pomysł, ale warto podkreślić, że do transportu wody nie nadaje się beczka, w której kiedyś znajdował się nawóz. O samym wozie asenizacyjnym więcej dowiesz się z tego tekstu: https://www.blaut-rol.pl/blog/woz-asenizacyjny-do-czego-sluzy-b71.html.
Opryskiwacz do podlewania
Z podobną sytuacją jak w przypadku beczkowozu, mamy do czynienia przy opryskiwaczu. Z założenia jest to urządzenie służące do dystrybucji środków ochrony roślin – herbicydów, fungicydów czy insektycydów. Różne modele opryskiwaczy nadają się do odmiennych zastosowań (wystarczy porównać potężne opryskiwacze polowe z belką poziomą i sprytne, zwrotne opryskiwacze sadownicze z belką pionową). Coraz bardziej zaawansowane dysze przekładają się na bezpieczeństwo opryskiwania nawet najdelikatniejszych roślin, na różnym poziomie rozwoju (o rodzajach opryskiwaczy czytaj tutaj: https://www.blaut-rol.pl/blog/budowa-opryskiwacza-i-jego-zastosowanie-b74.html). Gdy jednak przychodzą upały, opryskiwacz rolniczy może uratować nasze uprawy, dostarczając im wody – i to w świetnie przyswajalnej formie, w postaci mgiełki łatwiej absorbowanej również przez wyschniętą, spękaną glebę.
Ciągnik do wszystkiego
Żaden tekst o uniwersalnych maszynach rolniczych nie może pominąć ciągnika. Pod względem wielofunkcyjności zdecydowanie dominuje on nad wszystkimi innymi pojazdami i urządzeniami, stosowanymi przez rolników. Można z nim agregować maszyny, można za jego pomocą transportować różnego rodzaju ładunki, ale także wyrównywać teren, odśnieżać czy wykonywać prace melioracyjne. Najważniejszy jest fakt, że ciągnik umożliwia nam dotarcie do najtrudniejszych terenów, niedostępnych dla żadnego samochodu czy quada, a nawet dla ciężkiego sprzętu wojskowego. Dzięki temu traktor sprawdzi się w lesie, na budowie i na terenie podmokłym. Jego szeroki wachlarz zastosowań można jeszcze zwiększyć, dokupując osprzęt i akcesoria.