Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Zwracasz produkty? Sprawdź o czym musisz pamiętać

Zamówiłeś rzeczy przez Internet, ale okazało się, że był to nietrafiony zakup? Kupiłeś ubrania w sklepie online, ale rozmiar okazał się niewłaściwy? Spokojnie, możesz odzyskać pieniądze. Wystarczy tylko przygotować produkty do zwrotu. Sprawdź jak to zrobić.

Siechnice: Zwracasz produkty? Sprawdź o czym musisz pamiętać

Czy zawsze mogę zwrócić produkty?

W sklepach stacjonarnych sprzedawca nie ma obowiązku uznania zwrotu. Zależy to wyłącznie od zasad określonych w regulaminie sklepu. W przypadku zakupów online sprawa wygląda już jednak zupełnie inaczej. Kupującemu zawsze przysługuje prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni od daty odebrania produktów. Sprzedawca także powinien zwrócić pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania towaru z powrotem. O zwrocie musisz poinformować sprzedawcę za pomocą odpowiedniego formularza, który należy wypełnić i dołączyć do zamówienia. Coraz więcej sklepów umożliwia jednak wypełnienie formularza w formie online, dlatego zawsze należy sprawdzać zasady zwrotu obowiązujące w danej firmie. Może nawet okazać się, że na odstąpienie od kupna mamy nie 14, lecz 30 dni.
 

Jak zwracać towary?

Zwracane rzeczy należy starannie zabezpieczyć. Jeśli zastosujesz niewłaściwą technikę pakowania i towar ulegnie uszkodzeniu w trakcie transportu, przewoźnik może nie uznać reklamacji. Warto zatem wykazać się szczególną dokładnością. Zacznij od wyboru odpowiedniego opakowania. W przypadku wysyłki drobnych sprzętów czy akcesoriów sprawdzą się koperty bąbelkowe, które dobrze amortyzują wstrząsy i chronią zawartość przed zarysowaniem. Książki, ubrania, pluszowe zabawki czy galanterię można natomiast umieścić w foliopakach. Takie koperty wykonane są z kilku warstw wytrzymałej folii, która zabezpiecza zawartość przed kurzem, wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy tylko włożyć rzeczy do środka i zakleić kopertę. W przypadku większych przedmiotów np. kurtek, dużych urządzeń czy wielu sztuk ubrań należy natomiast sięgać po pudełka. Pamiętaj, że karton musi być w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli wybierzesz za mały, tekturowe ścianki mogą nie wytrzymać nacisku. Jeżeli zbyt duży, zawartość będzie obijać się wewnątrz opakowania. Gdy planujesz wysyłkę paczkomatem, upewnij się czy karton zmieści się w skrytce. 
 

Jak zabezpieczyć zwracane produkty?

Wybór odpowiedniego opakowania do połowa sukcesu, ale rzeczy trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. Wszystkie urządzenia elektroniczne, a także delikatne i szklane przedmioty należy owinąć w folię bąbelkową. Jeśli w pudełku wysyłasz kilka rzeczy, każdą z nich oddziel od pozostałych przekładką tekturową. Zawartość ułóż w środku tak, by nie dotykała ścianek opakowania. Teraz należy przystąpić do wypełniania pustej przestrzeni w pudełku. Możesz zrobić to za pomocą papieru, pianki lub skropaku. Jeśli cenisz rozwiązania ekologiczne, wybierz skropak bezpieczny dla środowiska, wykonany z materiałów pochodzenia roślinnego. Gdy wszystkie przedmioty są już w środku, oklej pudełko wytrzymałą taśmą pakową. Pamiętaj, że nigdy nie należy wybierać taśm biurowych, ponieważ nie są wystarczająco odporne na nacisk. Przyklej kilka pasków taśmy wzdłuż, a potem w poprzek opakowania. Następnie oklej wszystkie rogi i krawędzie. Można także wzmocnić dno kartonu dodatkową warstwą taśmy. Jeśli przesyłasz ciężkie przedmioty, sięgnij po folię stretch i owiń w nią zaklejony karton, a potem ponownie oklej całość taśmą.
 

Naklej odpowiednie etykiety

Na stronie internetowej sklepu znajdź adres, na który musisz zwrócić produkty i wydrukuj list przewozowy lub spisz dane na kartce. Umieść je w widocznym miejscu. Pamiętaj, że kartki z adresem nie należy przyklejać na krawędziach opakowania. Dodaj także odpowiednie etykiety. Jeśli wysyłasz delikatne produkty, umieść na kartonie naklejkę ostrzegawczą. Pomocne okażą się również naklejki wskazujące spód i górę paczki. Dzięki temu przesyłka będzie przewożona w odpowiedniej pozycji. Kiedy paczka jest już spakowana zrób kilka zdjęć telefonem. W ten sposób zyskasz dowód, że wszystkie rzeczy zostały należycie zabezpieczone. Teraz możesz już wysłać produkty, a potem pozostaje tylko czekać na zwrot pieniędzy. 

Zakupy przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie, ale niektórzy obawiają się, że zamówione w ten sposób produkty nie spełnią ich oczekiwań. Nie musisz jednak niczego się obawiać. Zawsze przysługuje Ci prawo zwrotu. Trzeba tylko w odpowiednim czasie poinformować o tym sprzedawcę i zwrócić rzeczy na wskazany adres, a pieniądze ponownie znajdą się na Twoim koncie.