Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
7.06.2017

Zmiana nazwy ulicy generała Karola Świerczewskiego

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej zmieniona zostanie nazwa ulicy gen. Karola Świerczewskiego. Jest to jedna z głównych ulic miejscowości. Co ta zmiana oznacza dla Mieszkańców?

Siechnice: Zmiana nazwy ulicy generała Karola Świerczewskiego

18 maja uchwałą Rady Miejskiej zmieniona została nazwa ulicy generała Karola Świerczewskiego w Siechnicach. Nowa nazwa, ulica Piastów Śląskich obowiązywać będzie od 13 czerwca.

Uchwalona 1 kwietnia 2016 roku tzw. ustawa dekomunizacyjna* nakłada obowiązki wynikające ze zmian nazw symbolizujących ustrój totalitarny na władze gmin a nie na Mieszkańców. Nie ma więc obowiązku wymiany dokumentów (np. dowodów osobistych czy praw jazdy) i będzie można z nich korzystać tak długo aż stracą one swoją ważność. Zmiana nazwy zamieszkiwanej ulicy także nie powinna stwarzać problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Temat zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego od dawna budził wśród Mieszkańców kontrowersje:

Szanowni Siechniczanie !!!!!proszę Was zmieńcie nazwę ul.świerczewskiego na każdą inną jaka Wam się spodoba.Facet jest zrodniarzem komunistycznym ;miał na rękach krew setek tysięcy polaków walczących o nipodległość. 
~ Jerzy Gloss (Tychy)

UL.ŚWIERCZEWSKIEGO -FAJNA NAZWA ULICY -HISTORIA SIĘ KŁANIA,A MOŻEBY TAK ADOLFA H....
~ JERZY

Nasi siechniccy dorośli mają problem,bo już od blisko 20 lat ciężko Im zdecydować czy gen. K. Świerczewski był pozytywnym bohaterem czy negatywnym. Z powodu tej Ich niemocy cierpi wizerunek miasta.
~ Anna

U nas tak się uczy historii że jest pełno analfabetów ,którym nic nie przeszkadza !.To jest bardzo smutne nie wiem czy my zasługujemy żeby być miastem i gminą ?,przy takiej świadomości mieszkańców .
~ Adam

Od 29 lat mieszkam na ul ŚWIERCZEWSKIEGO i nigdy mi to nie przeszkadzało:) A zapytasz terazniejszej młodzieży kim był Świerczewski to pewnie połowa nie będzie wiedziała!! Tak samo jak kim była Ks. Anna z Przemyślidów!?
~ andii

(Księga Gości, pisownia oryginalna)

Przy ul. gen. Karola Świerczewskiego mieści się ponad 70 adresów: budynki mieszkalne, firmy, gimnazjum oraz hala sportowa.

Kim więc był generał Karol Świerczewski?

Sowiecki generał, uczestnik rewolucji bolszewickiej i wojny przeciwko Polsce w 1920 roku, członek Centralnego Biura Komunistów Polskich, skierowany przez ZSRS do dowodzenia polskimi formacjami wojskowymi tworzonymi u boku Armii Czerwonej. Mimo noszenia polskiego munduru nigdy nie przestał być generałem Armii Czerwonej.

Jego błędy w dowodzeniu często doprowadzały do tragicznych porażek i olbrzymich strat wśród żołnierzy. Były one spowodowane m.in. nieustannym spożywaniem alkoholu i konfliktami z podwładnymi, którzy byli zmuszeni odmawiać wykonania niektórych niedorzecznych rozkazów.

Po śmierci stał się ikoną komunistycznej propagandy. Jako „generał Walter” został wykreowany na bohatera wielu legend i mitów niewiele mających wspólnego z historycznymi realiami.

*Ustawa dekomunizacyjna nakazuje zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (w tym dróg, ulic, mostów i placów) upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

na podstawie ipn.gov.pl, edzienniki.duw.pl