Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 19-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.06.2020

Wakacje w Albanii – niezapomniany urlop na Bałkanach

Albania to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w ostatnich latach. Turyści znajdą tu turkusową morską wodę, antyczne budowle, cytrusowe sady i malutkie wioski wpisane w malowniczy krajobraz. Mimo zyskującej popularności i wielu ciekawych atrakcji, złapiemy też chwilę oddechu na niezaludnionych plażach. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o wczasach w Albanii.

Siechnice: Wakacje w Albanii – niezapomniany urlop na Bałkanach
fot. Tirana w Albanii

Albania – dynamiczny rozwój i gościnność

Ten niezwykły kraj pełen kontrastów leży nad Adriatykiem i Morzem Jońskim, a większość jego terenu pokrywają góry. Mimo to w Albanii znajdziemy piękne, piaszczyste plaże i dziewicze tereny pozwalające na zaczerpnięcie oddechu od codziennej rzeczywistości. Przez wiele lat kraj kojarzył się komunizmem i słabą infrastrukturą, trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie to jedno z dynamiczniej rozwijających się miejsc na turystycznej mapie. Hotele są modernizowane i dostosowywane do europejskich warunków – powstają nowoczesne baseny i restauracje, a pokoje kuszą przyjemnym chłodem klimatyzacji. Nie brak tu też inwestorów, którzy podejmują się budowy nowych hoteli, a także prywatnych właścicieli kwater, oferujących apartamenty z aneksami kuchennymi.

Albania zachwyca malowniczymi krajobrazami, pięknymi widokami i niezwykłymi plażami. Jest jednak jeszcze jeden sekret popularności tego kierunku – gościnność. Wybierając wczasy w Albanii możemy być pewni, że spotkamy tam ciepłych i otwartych ludzi, którzy przyjmą nas z sympatią. Zarówno obsługa hotelowa, jak i lokalni mieszkańcy zaskoczą nas pozytywnie swoim stosunkiem do turystów i prawdziwą życzliwością.
 

Wakacje w Albanii na dowód osobisty lub paszport

Ruch między Polską a Albanią odbywa się bezwizowo, co oznacza, że nie potrzebujemy żadnego dodatkowego dokumentu oraz opłat, aby wjechać na teren kraju. Każdy turysta może tu przebywać do 90 dni, w okresie 180 dni od przekroczenia granicy po raz pierwszy. Bez problemu spędzimy, więc wakacje w Albanii przedstawiając urzędnikom aktualny dowód osobisty lub paszport. Warto pamiętać, że ten drugi dokument może przydać się do realizowania ubezpieczenia medycznego lub przedłużenia pobytu.
 

Albania wczasy all inclusive z biurem podróży

Zmodernizowana i dostosowana do nowoczesnych standardów baza turystyczna kusi ofertami przyjezdnych z całej Europy. Najwygodniejszym sposobem na spędzenie niezapomnianych chwil w Albanii z rodziną, będzie skorzystanie z oferty biura podróży. Wystarczy wybrać konkretny hotel i zarezerwować wycieczkę, a firma turystyczna zajmie się wszystkimi formalnościami. Pamiętajmy jednak, aby zdecydować się na ofertę dobrego organizatora, który zadba o nasz komfort i odpoczynek na odpowiednim poziomie. Jedną z rekomendowanych firm jest TUI, która odznacza się na tle konkurencji niezawodnością i wysokim poziomem usług. Jest liderem na rynku turystycznym, co daje dodatkową gwarancję bezpieczeństwa i zgodności oferty z rzeczywistością.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu Polaków, jest jednak szansa na zagraniczne wakacje z biurem podróży TUI. Friedrich Joussen, prezes grupy, zwraca uwagę na przesunięcie się sezonu turystycznego i pełną gotowość do zrealizowania wycieczek dla turystów. W pierwszej kolejności ruszają bliskie, europejskie destynacje, a wraz z otwieraniem się granic także te dalsze i bardziej egzotyczne. Obsługa biur podróży przeszła wszystkie niezbędne szkolenia, by móc służyć pomocą swoim klientom w dosyć niecodziennych warunkach. TUI na pierwszym miejscu postawił bezpieczeństwo i komfort podróżnych, co idealnie wpisuje się w niezawodność i wysoką jakość usług, które charakteryzują biuro od lat.

Dowiedz się więcej o wczasach w Albanii >>>

Branża turystyczna w Albanii dokłada wszelkich starań, by móc gościć turystów na ich wymarzonych wakacjach. Na pierwszym miejscu postawiony został reżim sanitarny i podjęcie szczególnych środków ostrożności. Dzięki dynamicznemu rozwojowi Albanii, w hotelach znajdziemy świetne warunki zakwaterowania, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym i niezapomnianym urlopem.
 

Wakacje Albania – ceny i waluta

Walutą Albanii jest lek albański (ALL). Na miejscu bez problemów wymienimy Euro. Warto jednak wiedzieć, że możemy mieć duży kłopot z wymianą PLN, dlatego lepiej (jeszcze przed wyjazdem) zadbać o większą ilość międzynarodowej waluty. Jeśli jednak w naszym portfelu zabraknie europejskich banknotów (lub po prostu nie lubimy mieć przy sobie gotówki), z powodzeniem możemy skorzystać z bankomatów, wypłacając potrzebną nam kwotę za pośrednictwem karty bankowej.

Turystyka staje się jedną z głównych gałęzi, co pozytywnie odbija się na gospodarce całego kraju. Mimo nieznacznego wzrostu cen w Albanii, wciąż możemy liczyć na atrakcyjne oferty w dziedzinie towarów i usług. To kolejny fakt, który znacząco zwiększa wyjątkowość wczasów w tym kraju –obowiązują tu znacznie niższe ceny niż w popularnej Chorwacji i Bułgarii. Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 500 do 1500 leków, co równa się około 15-50 zł. Wypijemy tu też smaczną kawę, która jest niezwykle popularnym napojem w Albanii. W zwykłej kawiarence kosztuje około 5 zł, w modnym lokalu cena nie przekroczy 10 zł. Możemy zaopatrywać się także w lokalnych sklepikach – tu także zaskoczą nas niewysokie ceny w porównaniu do Polski.
 

Albania wczasy – co warto zobaczyć w Tiranie

Sercem Albanii jest Tirana – nowoczesne miasto, które zachwyci nas niesamowitym klimatem. Z jednej strony stolica oferuje ciekawe zabytki, z drugiej kusi lokalami otwartymi do późnych godzin nocnych. To miasto położone nad 3 rzekami, które zdecydowanie jest centrum kulturalnym i gospodarczym całego kraju. Ukazuje charakterystyczną dla Bałkan mieszankę kultur, religii oraz architektury i tradycji. Na zwiedzanie Tirany wystarczy jeden dzień, ponieważ większość zabytków zlokalizowanych jest w ścisłym centrum miasta. Głównym punktem jest plac Skanderbega, upamiętniający bohatera narodowego, który stawił opór tureckim najeźdźcom.

Miłośnicy muzealnych okazów powinni wstąpić do Narodowego Muzeum Historycznego, które obrazuje historię Albanii na przestrzeni dziejów. Warto zwrócić uwagę na fasadę budynku, którą zdobi mozaika przedstawiająca naród albański od czasów historycznych, aż do współczesności.

Możemy udać się również w podróż na południe, gdzie z brzegu widać grecką wyspę Korfu. To właśnie tam znajdują się wykopaliska starożytnego miasta Butrunti, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według legendy osada została wzniesiona przez uciekinierów z Troi, a następnie przekształcono ją w portowe miasto i kolonię grecką. Ze wspomnianej greckiej wyspy Korfu organizowane są specjalne wycieczki do Albanii w celu zwiedzania Butrunti. Turyści wypływają w morską podróż statkiem, a po wyjściu na ląd wystarczy okazać dowód osobisty.
 

Durres – zachodni kurort Albanii idealny na urlop

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Albanii jest Durres, położony w zachodniej części kraju nad Adriatykiem. Lokalizacja ta znana jest z szerokich, piaszczystych plaż i świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Plaża pokryta jest delikatnym, jasnym piaskiem i rozciąga się na długości ok. 6 km. Zjemy tu pyszne potrawy kuchni albańskiej, a warto wiedzieć, że to właśnie w Albanii możemy skosztować typowej kuchni bałkańskiej. Możemy rozsmakować się także w owocach morza, których ceny zaczynają się od 400 litów albańskich. Bez problemu porozumiemy się z Albańczykami w języku angielskim, a także włoskim i greckim.

Durres to portowa okolica z licznymi zabytkami, której sercem jest miasto o tej samej nazwie. Znajdziemy w nim wiele zabytków, które świadczą o bogatej historii miasta. W przeciwieństwie do Butrunti, widać tu rzymski klimat, o którym nie dają zapomnieć typowe dla tej kultury zabytki, takie jak: amfiteatr, termy z II wieku i pozostałości murów obronnych z typową wenecką wieżą. W Durres znajdziemy też hotele o wysokim standardzie, restauracje, kluby nocne i kawiarnie z pyszną kawą. To region turystyczny, w którym bez problemu zrobimy wakacyjne zakupy w sklepach z pamiątkami i bibelotami. Odpoczniemy też na piaszczystej plaży zażywając kąpieli słonecznych, a także tych pośród fal Adriatyku. Wyborem miejsca zachwyceni będą zarówno fani słodkiego leniuchowania, jak i wodnych atrakcji, takich jak lot na paralotni, rafting czy rejs szybką motorówką.


Wczytuję komentarze...