Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
16.01.2022

Uwaga na silny wiatr - ostrzeżenie meteo [aktualizacja]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. W poniedziałek, 17 stycznia na terenie powiatu wrocławskiego przewidywane są podmuchy wiatru w porywach do 115 km/h. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w całym kraju.

Siechnice: Uwaga na silny wiatr - ostrzeżenie meteo [aktualizacja]

Aktualizacja (17.01, g. 12:00): Zmiana poziomu zagrożenia z I na II, zmiana prędkości wiatru. Mogą wystąpić lokalne burze, opady deszczu i deszczu ze śniegiem

---

Instytut prognozuje wystąpienie wiatru z zachodu i północnego zachodu o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 90 km/h. od 35 do 45 km/h, w porywach do 115 km/h.

Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godziny 6:00 do godziny 17:00 w poniedziałek, 17 stycznia 2022 r. IMGW podniosło poziom alertu ze stopnia pierwszego na stopień drugi (w trzystopniowej skali zagrożeń).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia do mieszkańców:

Uwaga! Jutro (17.01) silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy.

O tym jak niebezpieczny może być silny wiatr przekonaliśmy się w ubiegłym roku. W październiku podczas wichury zginął mężczyzna przygnieciony przez powaloną ścianę na budowie jednego z osiedli w Siechnicach. Dwie osoby zginęły we Wrocławiu, gdzie na jadący samochód przewróciło się drzewo.
 

Jak przygotować się do wichury?

Pamiętaj aby zawczasu przygotować się na niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, nie zapomnij aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

źródło: IMGW, RCB