Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Upadłość konsumencka dla przedsiębiorców - zmiany

Zmiany, które zaszły w ramach przepisów prawa upadłościowego (w dniu 24 marca 2020 r.) są korzystne dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ich najważniejsze postanowienie dotyczy możliwości oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej. Na czym to dokładnie polega?

Siechnice: Upadłość konsumencka dla przedsiębiorców - zmiany

Jak to było wcześniej?

Upadłość konsumencka dla przedsiębiorców przed zmianą przepisów była możliwa w dwóch wariantach. Pierwszy umożliwiał złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości firmy, którego najczęstszym powodem był brak niezbędnych środków, żeby pokryć koszty postępowania upadłościowego. Fachowo określane to jest jako tzw. ubóstwo masy. Na tej podstawie przedsiębiorca mógł zamknąć działalność gospodarczą, zyskując status konsumenta. Drugi wariant dotyczył przedsiębiorców, którzy zamknęli własną działalność gospodarczą, ale nie złożyli wniosku o upadłość. 

W tym wypadku sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości. Czasem, co prawda, wydawał korzystną decyzję dla przedsiębiorcy, ale tylko jak za ogłoszeniem przemawiały tzw. względy słuszności bądź humanitaryzmu. W zdecydowanej większości przypadków jednak oddalenie sądu uniemożliwiało byłym przedsiębiorcom możliwość skorzystania z oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej. 
 

Co mówią nowe przepisy?

Od dnia 24 marca 2020 r. zmieniło się bardzo wiele, a co najważniejsze - nowe przepisy są korzystne dla przedsiębiorców. Teraz do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczy już samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. To oznacza, że na etapie składania wniosku sąd upadłościowy nie będzie dociekał, jakie są przyczyny niewypłacalności. Zapewnia to łatwiejszą procedurę upadłościową, bo nie trzeba jak dawniej składać droższych i bardziej sformalizowanych wniosków. 

Właściciel firmy może po prostu zamknąć własną działalność gospodarczą i następnie złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Koszt wniosku to tylko 30 zł. Wcześniejsze opłaty zaś były dużo, dużo wyższe - wniosek kosztował 1.000 zł, a zaliczka na wydatki związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego aż 5,148.07 zł).

Jeśli jesteś na tym etapie życia, że chcesz uwolnić się od swoich firmowych długów i ogłosić upadłość konsumencką, najlepiej w tym celu zgłosić się do profesjonalnej firmy, która skompletuje niezbędną dokumentację i przygotuje oraz złoży kompletny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zapraszamy pod adres https://kancelaria-slaski.pl/.