Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-09-2020
Termy Jakuba w Oławie
21.05.2019

Szekle, haki, zblocza – najpopularniejsze akcesoria do wyciągarek

Miłośnicy offroad'u wyposażają swoje auta terenowe w wyciągarki samochodowe, ponieważ jazda w trudnych, nieraz ekstremalnych warunkach stwarza często nieprzewidziane sytuacje awaryjne na drodze. Nie zawsze można skorzystać z pomocy drogowej – często, z powodu braku drogi dojazdowej lub sytuacji pogodowej, nie może ona po prostu dojechać na miejsce wypadku.

Siechnice: Szekle, haki, zblocza – najpopularniejsze akcesoria do wyciągarek

Zadania, jakim może sprostać wyciągarka

Głównym zadaniem urządzenia jest wyciągnięcie pojazdu z rowu lub koleiny na równą, stabilną powierzchnię. W trudnych warunkach terenowych często zdarza się, że samochód utknie w błocie, bagnie lub piachu i nie może o własnych siłach z niego wyjechać. Dzięki wyciągarce problem ten praktycznie znika. Za pomocą urządzenia można również usunąć z drogi pień drzewa lub inną przeszkodę blokującą przejazd. Maszyna często używana jest również przez żeglarzy i wędkarzy do wodowania i wyciągania łodzi na wysoki brzeg. Wyciągarki przydają się ponadto w nietypowych warunkach, na przykład przy budowie – do napędzania bloczka, w gospodarstwach rolniczych – do porządkowania terenu (usuwanie dużych kamieni i drzew), itp.
 

Jak działa urządzenie?

Sposób działania wyciągarki oparty jest na zasadzie dźwigni jednostronnej. Do jednego końca liny mocuje się wyciągany pojazd, a drugi jej koniec nawijany jest na duży, cylindryczny bęben. W zależności od rodzaju wyciągarki, bęben poruszany jest za pomocą silnika lub siłą ludzkich rąk. W nowoczesnych urządzeniach stosowane są przekładnie planetarne, które zwiększają moment wyciągania. Wyciągarki mogą być mechaniczne, elektryczne, hydrauliczne lub ręczne. Te ostatnie mają dużo mniejszą moc, ale są za to lekkie i łatwe w montażu. Bardzo ważnym elementem każdej wyciągarki jest mocny hamulec, zapewniający bezpieczeństwo w razie nagłego zatrzymania bębna.

Parametry urządzenia

O przydatności i wydajności wyciągarki decydują jej podstawowe parametry, do których należą: uciąg, moc, długość liny, waga oraz zużycie prądu. Uciąg, czyli siła, która może udźwignąć dany pojazd, powinna być 1,5 razy większa od całkowitej masy pojazdu, inaczej nie spełni swojego zadania. Należy pamiętać, że uciąg jest największy na początku liny, a najmniejszy na jej końcu – w kartach informacyjnych urządzeń producenci zamieszczają tabele zawierające siłę uciągu na różnych odcinkach liny. Oprócz mocy, równie ważnym parametrem jest długość liny, ponieważ decyduje ona o odległości, na jaką można wyciągnąć pojazd.
 

Szekle, haki, zblocza

Aby wyciągarka dobrze spełniła swoje zadanie, powinna być wyposażona w odpowiedniej jakości akcesoria. Należą do nich przede wszystkim niezawodne szekle, haki, liny i zblocza, które powinny odznaczać się wysoką wytrzymałością. W nowoczesnych wyciągarkach, oferowanych przez renomowanych producentów, wykorzystujących innowacyjne technologie i komponenty wysokiej jakości, urządzenia te są niezawodne w każdych warunkach.
 

Czym kierować się podczas zakupu?

Wybór nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów i modeli wyciągarek. Różnią się one wagą, parametrami technicznymi oraz oczywiście ceną. W każdym przypadku, ponieważ najważniejsza jest niezawodność i bezpieczeństwo, należy wybierać urządzenia uznanych marek na rynku.

Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z treścią artykułu: „Wyciągarki samochodowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru wyciągarki do samochodu?".


Wczytuję komentarze...