Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Soczewki kontaktowe dla każdego? Sprawdzamy!

Soczewki kontaktowe dla części osób wydają się skomplikowane i drogie w użytkowaniu. Jak to jest jednak naprawdę? Czy rozpoczęcie przygody z tą metodą korekcji jest dla każdego, kto tylko ma chęci, a może tylko dla wybranych?

Siechnice: Soczewki kontaktowe dla każdego? Sprawdzamy!

Granica wieku 

Soczewki kontaktowe to korekcja wzroku, która nie ma minimalnego ani maksymalnego pułapu wieku, w jakim musisz być, aby móc je użytkować. Soczewki kontaktowe są dla każdego, kto opanował sztukę zakładania lub zdejmowania ich z oczu. Ponadto warto też znać zasady higieny, jakich należy przestrzegać by dbać o zdrowie oczu. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki wiek jest odpowiedni dla dziecka by zaczęło nosić szkła kontaktowe - to zależy od jego dojrzałości. Z kolei w drugą stronę - jeśli nawet starsza osoba, która pragnie użytkować soczewki kontaktowe, jest w stanie bez problemu je aplikować na oko - może je nosić. Dla osób dojrzalszych stworzono nawet soczewki progresywne, które są idealnym rozwiązaniem jeśli wcześniej nie doświadczyłeś problemów z widzeniem a po 40. roku życia doskwiera prezbiopia. Takie soczewki zapewniają doskonałe widzenie w każdej odległości, bez konieczności noszenia okularów do czytania. 

Uwarunkowania zdrowotne

Soczewki kontaktowe może nosić każdy, kto nie ma przeszkód zdrowotnych. Do przeciwwskazań należy m.in. cukrzyca, problemy z tarczycą oraz przyjmowane leki. Czasowo zaprzestać noszenia soczewek powinny też kobiety w ciąży oraz osoby przechodzące grypę lub jakiekolwiek zapalenie. Na skutek stanów zapalnych w organizmie często dochodzi też do podwyższenia temperatury ciała, a przez to oczy mogą się przesuszać. To z kolei przekłada się bezpośrednio na odczuwany komfort w szkłach kontaktowych.

Zdolności manualne

Zakładanie soczewek kontaktowych wymaga od ich użytkownika umiejętności manualnych, by odpowiednio manipulować nimi przy oczach. Z racji tego, że kobiety częściej wykonują makijaż, to im jest prościej zazwyczaj opanować sztukę aplikowania soczewek. Mimo to wielu mężczyzn z powodzeniem korzysta na co dzień z tej metody korygowania wzroku. Praktyka czyni mistrza, więc dla naprawdę wytrwałych osób, nie ma rzeczy niemożliwych. Pod względem możliwości manualnych, również każdy może nosić soczewki kontaktowe. 

Wada wzroku

Niektórzy okularnicy na myśl o soczewkach kontaktowych mają wątpliwości, ponieważ myślą, że ich wada wzroku nie pozwala na alternatywną korekcję. Tymczasem możesz nosić soczewki kontaktowe nawet do +/-20 dioptrii. Korygują też astygmatyzm (np. Acuvue Oasys for Astigmatism) lub prezbiopię. Jeśli zatem wcześniej byłeś przekonany, że Twoja wada wzroku nie pozwala na noszenie soczewek - jeszcze raz sprawdź ten temat. 

Regularne użytkowanie okularów

Uważasz, że noszenie okularów korekcyjnych na stałe eliminuje Cię pod względem użytkowania soczewek? To nieprawda. Choć często parametry soczewek i okularów mogą nieznacznie różnić się między sobą, to nawet jeśli tylko czasowo chciałbyś założyć szkła kontaktowe - masz taką możliwość. Możesz wypróbować np. bausch and lomb soczewki jednorazowe. Otwierasz soczewki wtedy, gdy tego potrzebujesz i dzięki temu nic się nie marnuje. Soczewki kontaktowe mają bowiem swój termin przydatności po otwarciu blistra.

Soczewki kontaktowe to sposób korygowania wzroku taki jak każdy inny. Jak widać, naprawdę większość z nas może z powodzeniem użytkować je zarówno na co dzień, jak i okazyjnie. Na początku wymagają więcej naszego zaangażowania niż okulary korekcyjne, ale wynagrodzą nam to większym komfortem i wygodą noszenia. W dobrze dobranych soczewkach kontaktowych masz szansę zapomnieć o swojej wadzie wzroku i żyć tak, jakby jej nie było. Dlatego ta metoda korekcji ma tak duże grono fanów na całym świecie.