Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 08-12-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
15.08.2018

Soczewki kontaktowe progresywne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Już od pierwszych lat życia u wszystkich ludzi następuje fizjologiczny spadek zdolności akomodacji oka. Akomodacja jest zjawiskiem dostosowania się oka do oglądania przedmiotów w różnych odległościach. Długość ogniskowej układu optycznego oka musi zostać tak dobrana, aby na siatkówce powstawał ostry obraz. Zakres akomodacji (amplituda) to zaś odległość pomiędzy najbliższym i najdalszym punktem, jaki oko jest w stanie ostro widzieć. Jako że w związku ze starzeniem się oka amplituda akomodacji stale się pomniejsza, w końcu u pacjenta pojawia się prezbiopia (starczowzroczność).

Siechnice: Soczewki kontaktowe progresywne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie są objawy prezbiopii (starczowzroczności)?

 • dyskomfort odczuwany podczas pracy z bliska,
 • odsuwanie od siebie tekstu na większą odległość,
 • niewyraźny, zamglony obraz z bliska,
 • częste bóle głowy,
 • napięcie w oczach,
 • zamykanie jednego oka podczas czytania.

Rodzaje prezbiopii:

 • prezbiopia początkowa – początkowy etap prezbiopii. To tutaj pojawiają się pierwsze dolegliwości, a pacjent coraz bardziej potrzebuje okularów do czytania. Czytanie małych literek wiąże się z nadmiernym wysiłkiem, jednak badania kliniczne mają nadal dobre wyniki.
 • prezbiopia funkcjonalna – badania kliniczne wskazują na prezbiopię. Następuje tutaj wyraźny spadek amplitudy akomodacji oka i poważne dolegliwości podczas widzenia z bliska.
 • prezbiopia właściwa – utrata zdolności akomodacji. Oko nie ma już zdolności zmiany mocy swojego układu optycznego.
 • prezbiopia przedwczesna – następuje spadek amplitudy akomodacji oka, lecz nie jest on związany z wiekiem i procesem starzenia się. Zwykle wywołany jest czynnikami środowiskowymi, chorobowymi, żywieniowymi lub farmakologicznymi.

Osoba ze starczowzrocznością (tzw. prezbiop) wykorzystuje jedynie ponad połowę swojej amplitudy akomodacji podczas aktywności wzrokowej. Związane jest to z wiekiem pacjenta (pojawia się około 40 roku życia) i nie ma związku z wadą refrakcji. Prezbiopię często nazywa się syndromem długiej ręki, gdyż aby przeczytać artykuł w gazecie czy telefonie, pacjent coraz dalej wyciąga rękę. W pewnym momencie okazuje się, że ręka staje się zbyt krótka i osoba zaczyna rozglądać się za okularami do czytania. Taka metoda korekcji ma jednak swoje minusy i sprawia, że prezbiopia jest dla pacjenta bardzo uciążliwa. Czasem nawet idąc do sklepu, przydałyby się dwie pary okularów – jedne do patrzenia na etykiety i ceny produktów, drugie, żeby dokładnie widzieć alejki sklepowe i rozpoznać sąsiadkę.

Metody korekcji prezbiopii:

 • okulary – najbardziej powszechne rozwiązanie. Daje wiele możliwości wyboru: okulary jednoogniskowe (jedne do dali, drugie do bliży), okulary dwuogniskowe (eliminujące konieczność posiadania dwóch par okularów), okulary progresywne, okulary półprogresywne (biurowe).
 • soczewki kontaktowe – w tym zakresie do wyboru mamy monowizję (moce soczewek dobiera się tak, aby okiem dominującym pacjent widział dobrze z daleka, towarzyszącym – z bliska). Ta metoda sprawdza się jedynie do różnicy 1.00 D pomiędzy oczami a jej minusem jest brak widzenia przestrzennego. Drugim wariantem są, a właściwie były, soczewki dwuogniskowe, które zostały już wycofane. Dziś są zastępowane przez soczewki wieloogniskowe (multifokalne, progresywne)
 • chirurgiczne metody korekcji prezbiopii – najczęściej stosowaną wśród nich metodą jest wymiana soczewki na sztuczną wewnątrzgałkową soczewkę multifokalną. Tym sposobem można pozbyć się równocześnie zaćmy oraz wady refrakcji (również astygmatyzmu).

Zalety soczewek kontaktowych progresywnych (wieloogniskowych):

 1. wyraźne widzenie z różnych odległości – soczewki multifokalne pozwalają na tzw. widzenie symultaniczne, gdyż na siatkówkach obu oczu tworzą się równocześnie ostre obrazy. Jest to spowodowane koncentryczną konstrukcją szkieł – zazwyczaj w centrum soczewki mają moc do bliży, w obszarach peryferyjnych do dali, w tych bliżej centrum do odległości pośrednich.
 2. soczewki poruszają się wraz z okiem – szkła pozwalają na zachowanie naturalnej postawy ciała, nie wymagają określonego ustawiania głowy w celu patrzenia na dany kierunek, czy odległość.
 3. łatwe dopasowanie – nowoczesne konstrukcje soczewek progresywnych i możliwość wyboru spośród wielu szkieł dostępnych na rynku pozwala na łatwe dopasowanie
 4. komfort użytkowania – soczewki wieloogniskowe mają tę wyższość nad monowizją, iż pozwalają na obuoczną ostrość wzroku w wysokim kontraście oraz na widzenie przestrzenne. Nad okularami górują zaś wygodą użytkowania i niewidocznością wady na pierwszy rzut oka.

Jak dobrać soczewki progresywne (multifokalne)?

Najważniejszym punktem doboru soczewek kontaktowych progresywnych jest wizyta u okulisty i optometrysty. Wyznacza on potrzebną pacjentowi addycję, czyli różnicę pomiędzy korekcją sferyczną dali i bliży. Jednak aby przejść do wstępnego wyznaczenia addycji, najpierw trzeba przeprowadzić pełne badanie optometryczne.

Zawiera ono m.in.:

 • dokładny wywiad,
 • wyznaczenie wady refrakcji do dali,
 • zbadanie ostrości wzroku do bliży i dali,
 • pomiar forii,
 • badanie w lampie szczelinowej (by określić, czy pacjent może w ogóle stosować soczewki kontaktowe)

Jak widać, aby właściwie dobrać soczewki multifokalne, potrzebne są wszystkie parametry układu wzrokowego pacjenta. Samodzielnie nie jest on zatem w stanie dopasować szkieł progresywnych. Istotne też jest, kiedy osoba równocześnie stosuje korekcję okularową i kontaktologiczną, gdyż istnieje możliwość, iż będzie potrzebowała różnych addycji do bliży. Problematyczne jest także samo rozpoczęcie tej metody korekcji, w zależności od tego, w jaki sposób pacjent wcześniej korygował wzrok. Jeśli stosował monowizję, adaptacja do soczewek wieloogniskowych może potrwać nieco dłużej i trudniej niż zwykle. Innym problemem mogą okazać się również czynniki związane ze starzeniem się oka, t.j. obniżenie jakości i ilości filmu łzowego.

Wybór soczewek progresywnych – na co zwrócić uwagę?

 1. Centrum do bliży/centrum do dali – poszczególne soczewki multifokalne różnią się od siebie konstrukcją, nie tylko w obrębie producenta, lecz nawet marki. Przykładowo soczewki jednodniowe 1-Day ACUVUE Moist Multifocal (https://www.soczewki365.pl/410-169688-1-day-acuvue-moist-multifocal-30szt-johnsonjohnson-733905394195.html#/) oraz miesięczne Air Optix Multifocal (https://www.soczewki365.pl/491-169699-air-optix-multifocal-6-szt-alcon-846566702022.html) mają konstrukcję asferyczną z centrum do bliży i trzema addycjami do czytania (niska, średnia i wysoka). Natomiast soczewki miesięczne PureVision 2 for presbyopia (https://www.soczewki365.pl/406-169677-purevision2-for-presbyopia-6szt-bauschlomb.html), SofLens Multifocal i clariti multifocal (https://www.soczewki365.pl/455-169731-clariti-multifocal-3-szt-coopervision-5052132746443.html#/) to asferyczne szkła z centrum do bliży i dwiema addycjami do czytania (niską i wysoką). Tymczasem soczewki miesięczne Proclear Multifocal (https://www.soczewki365.pl/519-169684-proclear-multifocal-3-szt-coopervision.html) oraz Biofinity Multifocal (https://www.soczewki365.pl/402-169665-biofinity-multifocal-3szt-coopervision.html#/) mają konstrukcję asferyczną z czterema addycjami i opcją z centrum do bliży lub dali. Odpowiednią dla pacjenta konstrukcję, a co za tym idzie – producenta i markę soczewek, wybiera jedynie okulista lub optometrysta.
   
 2. Moc soczewki – w przypadku soczewek multifokalnych nawet niewielkie zmiany mocy mogą przynieść znaczące zmiany w zakresie ostrości widzenia.
   
 3. Materiał soczewki – obok konstrukcji soczewki, jej materiał jest najważniejszym czynnikiem. Osoby z prezbiopią mają zwykle zaburzoną stabilność filmu łzowego z powodu swojego wieku. Niezwykle ważne jest, aby materiał szkieł eliminował objawy suchości i dyskomfortu oraz utrzymywał film łzowy w stabilizacji. Dla osób szczególnie skarżących się na problem suchego oka, dedykowane są soczewki multifokalne jednodniowe (https://www.soczewki365.pl/196-soczewki-jednodniowe?rodzaj=soczewki-progresywne).
   
 4. Tryb użytkowania – dopasowanie konkretnego rodzaju soczewek do stylu życia pacjenta jest niezmiernie istotne. Jeśli dana osoba chce korzystać zarówno ze szkieł kontaktowych, jak i okularów, najodpowiedniejsze dla niej będą soczewki jednodniowe. Pacjenci z niewielką krótkowzrocznością w niektórych sytuacjach dobrze sobie będą radzić bez jakiejkolwiek korekcji. Niektóre osoby decydują się także na zakup okularów progresywnych do pracy i soczewek multifokalnych do aktywności poza pracą.

Dla kogo soczewki kontaktowe progresywne?

Soczewki kontaktowe multifokalne (soczewki progresywne) z pewnością nie są jednakowo komfortowe dla wszystkich pacjentów. Duże znaczenie ma wada wzroku, rodzaj prezbiopii oraz wcześniejszej metody korekcji wzroku. Osoby krótkowzroczne, które weszły w wiek prezbiopijny, lecz już wcześniej nosiły kontakty, będą najlepszymi kandydatami do noszenia szkieł wieloogniskowych. Ta metoda korekcji również świetnie sprawdzi się w przypadku pacjentów z nadwzrocznością nienoszących wcześniej żadnej korekcji. U nich starczowzroczność pojawia się najszybciej, często nawet przed 40 rokiem życia, więc osoby te w znacznej mierze preferują kontakty, a nie okulary. Bezproblemowe powinno także być stosowanie soczewek multifokalnych wśród pacjentów z niewielkim astygmatyzmem (<0,75 D). Jak widać, specjaliści mają do wyboru szereg rozwiązań, które mogą łączyć tak, by korekcja była najskuteczniejsza i najbardziej komfortowa dla pacjenta. Co najistotniejsze, większa część soczewek multifokalnych jest już dostępna w Polsce np. na https://www.soczewki365.pl/ – popularnym sklepie internetowym ze szkłami kontaktowymi.


Wczytuję komentarze...