Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Rozmowa o pracę w IT – jak się przygotować?

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej może wpłynąć na przyjęcie lub odrzucenie Twojej kandydatury. Podczas spotkania z rekruterem padają pytania sprawdzające zarówno techniczne przygotowanie do wybranego zawodu, jak i umiejętności miękkie. Nierzadko kluczowym etapem rozmowy o pracę w IT jest także prośba o wykonanie konkretnego zadania.

Siechnice: Rozmowa o pracę w IT – jak się przygotować?

Pytania dotyczące technicznej wiedzy kandydata

Rozmowa rekrutacyjna jest świetnym pretekstem do konfrontacji rzeczywistej wiedzy kandydata z informacjami zawartymi w CV. Na spotkaniu mogą paść pytania o szczegółowe zagadnienia dotyczące konkretnej specjalizacji. Koniecznie należy się przygotować do rozmowy na temat dotychczasowego doświadczenia w branży. Rekruter może spytać na przykład o znajomość określonych języków programowania, frameworków czy bibliotek. Przed spotkaniem warto zastanowić się nad umiejętnościami technicznymi, aby płynnie opowiadać o wszystkich swoich zaletach. Rekruter może także sprawdzić, czy jesteś gotowy na zdobywanie nowych kompetencji. Pod tym kątem warto zastanowić się nad konkretnymi kursami i szkoleniami, w których chciałbyś wziąć udział, wyjaśniając, dlaczego ich ukończenie mogłoby być przydatne na danym stanowisku.

Pytania dotyczące preferowanego trybu pracy

Na rozmowie o pracę w IT bardzo często pojawiają się pytania odnoszące się do dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Rekruter może w ten sposób sprawdzać, czy kandydat dobrze odnajdzie się na przykład w zdalnym trybie wykonywania obowiązków zawodowych. Przykładem są chociażby pytania dotyczące Twojego doświadczenia w pracy zespołowej. Nawet jeśli do tej pory pracowałeś wyłącznie samodzielnie, podczas rozmowy masz szansę przekonać potencjalnego pracodawcę, że mimo wszystko świetnie sprawdzisz się w nowej roli. Przykładowo, warto wspomnieć o wysoko rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych, dzięki którym bez problemu odnajdziesz się w zespole.

Zadanie do wykonania

Wiele firm stawia na sprawdzenie kandydatów od strony praktycznej. W tej branży rozmowa rekrutacyjna często sprowadza się do wykonania konkretnego zadania. Nie zawsze jest ono ściśle związane ze specyfiką danego stanowiska. Musisz przygotować się na to, że rekruter będzie chciał sprawdzić, w jaki sposób poradzisz sobie z wyzwaniem. Jeśli zadanie okaże się za trudne, nie należy się poddawać. W takim przypadku warto wyjaśnić, które kwestie są dla Ciebie niejasne, wykazując się tym samym znajomością tematu. Niekiedy zadania rekrutacyjne w rzeczywistości są niemożliwe do wykonania, a ich głównym celem jest sprawdzenie, w jaki sposób kandydat radzi sobie w stresujących sytuacjach.

Jeśli interesuje Cię praca IT, zadbaj o odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Przed spotkaniem z rekruterem powtórz najważniejsze zagadnienia techniczne związane z Twoim zawodem oraz naucz się opowiadać o swoim dotychczasowym doświadczeniu. Postaraj się sprawić wrażenie osoby, która nie boi się nowych wyzwań i potrafi znaleźć rozwiązanie w najtrudniejszych sytuacjach.