Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 20-01-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
6.10.2019

Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie dla Ciebie?

Ludzie z najrozmaitszymi wadami wzroku decydują się na okulary lub soczewki kontaktowe. W gruncie rzeczy najczęściej na jedno i drugie, bo nawet ci, którzy na co dzień noszą soczewki, z reguły mają okulary jako alternatywę. Współczesne soczewki kontaktowe są nie tylko bezpieczne i doskonale korygują defekty widzenia, ale i zapewniają użytkownikom pełny komfort użytkowania.

Siechnice: Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie dla Ciebie?

Kto pokona naturalny opór przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, ten najprawdopodobniej pozostanie już ich użytkownikiem, dając im pierwszeństwo przed okularami. To całkowicie zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że soczewki kontaktowe zapewniają lepszy komfort widzenia, bo nieograniczony powierzchnią szkieł.

Innym atutem soczewek kontaktowych jest to, że nie zmieniają one wielkości obrazu: kto je nosi, widzi wszystko w naturalnych rozmiarach. Soczewki nie pokrywają się parą, nie zapada ich deszcz ani śnieg. Można w nich bezpiecznie uprawiać sport. Latem mają jeszcze i tę zaletę, że można je nosić, a równocześnie korzystać z okularów przeciwsłonecznych.
 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Podstawowa decyzja należy oczywiście do okulisty lub optometrysty. To on określa wadę wzroku i dobiera do niej szkła okularowe lub soczewki. Na przykład osoba cierpiąca na astygmatyzm dostanie receptę na soczewki toryczne – takie, których moc refrakcyjna lub skupiająca zmienia się w przekrojach poziomym i pionowym. Kto inny będzie potrzebował soczewek sferycznych.

Niektórzy pacjenci mogą sobie z kolei pozwolić na soczewki progresywne. To już soczewki pozwalające widzieć dobrze na każdą odległość, a więc czytać i wykonywać precyzyjne prace, oglądać telewizję, pracować przy komputerze i prowadzić samochód. Jedna para takich soczewek zapewnia pełny komfort widzenia np. osobom z nadwzrocznością.
 

Inne podziały soczewek

Nawet z receptą w ręku pacjent ma jednak wybór, bo soczewki różnią się także materiałem, z którego zostały wykonane, oraz częstotliwością wymiany. Na rynku dominują obecnie soczewki hydrożelowe oraz hydrożelowo-silikonowe. Te pierwsze polecane są zwłaszcza osobom narażonym na przesuszanie oczu, np. pracującym przez wiele godzin przy komputerach.

Częstotliwość wymiany to także istotny parametr. Na przykład soczewki jednodniowe są o tyle wygodne, że nie trzeba ich czyścić ani kupować do tego celu specjalnych płynów. Po południu lub wieczorem wyrzuca się je do kosza, by następnego dnia założyć nową parę. Na takich soczewkach nie zdąży się nagromadzić żaden osad. Wada: na miesiąc trzeba kupić od 60 do 62 sztuk.

Użytkowanie soczewek dwutygodniowych i miesięcznych jest nieco tańsze niż w przypadku jednodniówek, ale niezbędne dla nich płyny też co nieco kosztują. Z cenami można zapoznać się na stronie twojesoczewki.com.
 

Soczewki w trybie przedłużonym

Niektóre soczewki hydrożelowo-silikonowe można nosić nawet przez siedem dni, a nawet trzydzieści dni bez zdejmowania. Pozwala na to materiał charakteryzujący się lepszą przepuszczalnością tlenu. W takich soczewkach można bez obawy sypiać. Dotyczy to jednak tylko niektórych – pozostałe trzeba co wieczór zdjąć i umieścić w zbiorniku z płynem czyszczącym.

Użytkownikami takich soczewek zostają przede wszystkim osoby, których tryb życia obfituje w niespodzianki i nie zapewnia możliwości regularnej wymiany. Są to np. żołnierze w służbie czynnej, ratownicy medyczni, strażacy, a także osoby pracujące w trybie zmianowym oraz inne, prowadzące bardzo aktywny, niejednolity tryb życia.

Warto jednak pamiętać, że optymalny tryb noszenia soczewek kontaktowych może polecić jedynie specjalista, który weźmie pod uwagę nie tylko wadę wzroku, ale i kondycję oczu oraz tryb życia pacjenta.


Wczytuję komentarze...