Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-03-2025
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Poznaj najczęściej występujące choroby wzroku u ludzi

Nasze oczy to niezwykły i fascynujący narząd, który odpowiada na jeden z najważniejszych zmysłów. Niestety coraz więcej osób zmaga się z problemami ze wzrokiem, które często rozwijają się powoli i są ignorowane do momentu, gdy zaczynają poważnie utrudniać codzienne życie. Zamglone widzenie, błyski, bóle oczu czy zwężające się pole widzenia to sygnały, których nie warto bagatelizować. Niektóre schorzenia dotykają samego oka, inne wiążą się z chorobami całego organizmu. Jakie są najczęstsze choroby narządu wzroku? Sprawdźmy!

Siechnice: Poznaj najczęściej występujące choroby wzroku u ludzi

Jaskra

Jaskra jest jedną z najpowszechniejszych chorób oczu. Najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Choroba ta polega na postępującym zaniku nerwu wzrokowego, najczęściej spowodowanego podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Schorzenie rozwija się stopniowo i przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów. Uszkodzenie nerwu powoduje stopniowe pogarszanie widzenia, a w zaawansowanym stadium – jego całkowitą utratę. Skutki jaskry mogą być nieodwracalne, dlatego kluczowe jest wczesne wykrycie choroby. Jeśli chodzi o to, jak leczyć jaskrę, to jedyną skuteczną metodą jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Można tego dokonać, stosując leczenie farmakologiczne, laserowe lub chirurgiczne.

Zaćma

Zaćma, inaczej katarakta, to poważna choroba oczu, której nie można lekceważyć. Polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Najczęstszą przyczyną jest starzenie się organizmu i towarzyszące temu zaburzenia metaboliczne. Nieleczona zaćma prowadzi stopniowo do znacznego pogorszenia widzenia. Główne objawy obejmują niewyraźne widzenie, zmiany w percepcji kolorów, trudności w widzeniu w nocy i pojawienie się halo wokół źródeł światła (więcej o objawach zaćmy przeczytasz w artykule: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/objawy-zacmy/). W krytycznym stadium zaawansowania katarakta może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego niezwykle ważne są regularne badania i konsultacje z okulistą. Im wcześniej lekarz stwierdzi mętnienie soczewki, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie zaćmy. Obecnie jedyną skuteczną metodą zlikwidowania problemu mętniejącej soczewki jest operacja zaćmy.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related Macular Degeneration) to schorzenie dotyczące centralnej części siatkówki. Choroba rozwija się najczęściej wraz z wiekiem i prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Objawami są m.in.: utrata widzenia centralnego (czyli rozmycie obrazu w centrum pola widzenia), zniekształcenia linii prostych, dyskomfort przy czytaniu i pisaniu, a także mroczek centralny (jasna bądź ciemna plamka na środku pola widzenia). Wyróżnia się postać suchą i wysiękową AMD – ta druga jest rzadsza i cięższa i może nawet w ciągu kilku dni prowadzić do znacznej utraty widzenia. W leczeniu wysiękowej postaci AMD stosuje się leki hamujące powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej, z których często wycieka płyn lub krew. Lek jest aplikowany bezpośrednio do oka. W suchej postaci AMD, nazywanej też zanikową, komórki odpowiadające za prawidłowe widzenie obumierają. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia. Skuteczną terapią suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej jest Valeda, urządzenie pozwalające na zatrzymanie postępu AMD.

Retinopatia cukrzycowa

Jak już wspomnieliśmy, niekiedy przyczyną problemów ze wzrokiem są choroby ogólnoustrojowe. Doskonałym przykładem jest retinopatia cukrzycowa, powikłanie cukrzycy, które prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Choroba rozwija się u większości pacjentów z cukrzycą (zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 1). W początkowym stadium często przebiega bezobjawowo – nie występują problemy ze wzrokiem, ani dolegliwości bólowe. Jednak po pewnym czasie może pojawić się gorsze widzenie, stopniowo nasilające się, upośledzenie widzenia w ciemności, załamywanie się linii prostych, a także czarna plama w centrum widzenia. W dłuższej perspektywie choroba może prowadzić do obrzęków i odklejenia siatkówki. Ważne jest, aby retinopatię wykryć jak najszybciej, ponieważ zignorowanie choroby może skutkować nagłą utratą wzroku. Skutecznym sposobem leczenia są zabiegi laserowe, które pomagają zatrzymać rozwój schorzenia.