Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Powerbank - niepotrzebny gadżet czy must have?

Powerbanki czyli urządzenia, które przechowują energię i, które stanowią dla naszych sprzętów awaryjne źródło energii to bardzo popularny gadżet. Jasne można się bez niego obejść, ale jeśli używamy telefonu wystarczająco często w ciągu dnia, to powerbank będzie świetnym wsparciem dla naszego telefonu i innych urządzeń, które działają na akumulator.. Powerbanki przydają się zwłaszcza w podróży lub gdy długi czas jesteśmy w terenie i nie mamy możliwości podpięcia telefonu do kontakty. 

Siechnice: Powerbank - niepotrzebny gadżet czy must have?

Jak radziliśmy sobie bez powerbanków
Powerbank - co to jest
Rozwój powerbanków
Jak działają powerbanki?
Dlaczego warto mieć powerbanka

 

Jak radziliśmy sobie bez powerbanków

Prawie 20 lat temu najpopularniejszymi telefonami były Nokie - zwłaszcza model 3310. Baterie, które działały w telefonach miały pojemność mniejszą niż 1000 mAh. Dzięki tej pojemności telefony stały się legendą - telefonami nie do zdarcia, gdyż wystarczyło jedno ładowanie na cały tydzień pracy i użytkowania telefonu. Były to czasy, kiedy telefony służyły głównie do rozmów i wysyłania wiadomości tekstowych, bez dostępu do różnego typu aplikacji i Internetu. Jeśli bateria się wyczerpywała niewielkim kosztem można było kupić nową i ją wymienić. Wiele osób radziło sobie ze słabą baterią nosząc w kieszeni drugą zapasową. 
 

Powerbank - co to jest

Powerbanki to dosłownie banki energii - jak te tutaj: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne.bhtml. Zewnętrzne akumulatory, które podłączone do urządzenia z akumulatorem, zwykle poprzez kabel USB, ładują ich baterie i pozwalają wydłużyć jej czas pracy. Bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. 

W 2007 roku na rynku pojawił się jeden z pierwszych smartfonów - iPhone. Problemem była długość pracy baterii - około 4 godzin. Firma walczyła z tym oferując specjalne nakładki, których celem było wydłużenie pracy urządzenia. Jednak nakładki pozwalały na wydłużenie tego czasu o 4 godziny. 

Koniecznością stało się wówczas stworzenie urządzenia, które będzie stanowiło dodatkowe źródło energii. I tak powstał pierwszy powerbank. W 2010 roku pierwszy powerbank pojawił się w firmie Technocel. Wyglądał jak duży brelok i oprócz funkcji ładowania mógł służyć jako czytnik kart SD. Pojemność urządzenia to 600 mAh czyli w porównaniu z pojemnością Nokii to bardzo mało co dawało w rezultacie możliwość rozmowy przez telefon przez dodatkową godzinę. 
 

Rozwój powerbanków

Powerbanki to nic innego jak zewnętrzne akumulatory, które po wcześniejszym podłączeniu do źródła energii elektrycznej pobierają tą energię i magazynują ją w środku, a potem przy podłączeniu do urządzenia pozwalają mu pobierać energię. Współczesne modele mają specjalną funkcję tzw. Quick Charge. Takie modele można znaleźć tutaj: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_Samsung.bhtml. Ładowanie dzięki temu jest szybkie i telefon nie musi być przez długi czas podłączony do urządzenia, żeby pozyskać energię. Obecnie produkowane są również powerbanki w specjalnym etui nakładanym na telefon. Technologia produkcji tych urządzeń stała się tak rozwinięta, że obecnie nie wpływają ani na wagę, ani na kształt urządzenia. Telefon w dalszym ciągu jest poręczny, choć może jednak odrobinę cięższy. 

Modele, które obecnie można kupić w wielu sklepach - https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_Huawei.bhtml -  mają już kilkanaście razy większą pojemność niż pierwowzór - jest o nawet 20000 mAh - co w rezultacie pozwala na kilkukrotne naładowanie baterii telefonu do pełna. 
 

Jak działa powerbank

Najważniejszą częścią powerbanku jest akumulator, który znajduje się w środku. Najczęstszym rozwiązaniem w obecnych czasach są akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Dzięki nim można magazynować ogromną ilość energii. Cechują się także trwałością ogniw. Przy wyborze powerbanka warto zwrócić uwagę na cykle ładowania, które zależą od żywotności ogniw. Im większa liczba cyklów tym żywotność powerbanka dłuższa i tym więcej energii zmagazynuje urządzenie. Powerbanki są wyposażone również w zabezpieczenia, które chronią przed takimi rzeczami jako przegrzanie, zwarcie, a nawet przeładowanie (jest to bardzo niebezpieczne, bo tworzy ryzyko wybuchu baterii). Oprócz tego istotne jest również tworzywo, z którego została wykonana obudowa - jego szczelność oraz to w jaki sposób chroni przed uszkodzeniami. 
 

Dlaczego warto mieć powerbanka

Zakup powerbanku to obecnie priorytet przy zakupie telefonu nowej generacji. Trzeba pamiętać, że bank energii sprawdzi się w ładowaniu takich urządzeń jak elektroniczne papierosy, czytnik ebooków, tablet, czy słuchawki bezprzewodowe. Jest to więc uniwersalne urządzenie dla każdego użytkownika sprzętu elektronicznego. Obecnie na rynku można znaleźć ogromną ilość producentów. Powerbanki nie są już tylko wyłącznie źródłem dodatkowej energii, ale także świetnymi gadżetami o ciekawym designie. Dzięki nim można się cieszyć swoim sprzętem bez strachu, że za kilka chwil wyczerpie się im bateria. Powerbanki są przydatne zwłaszcza, gdy długi czas przebywamy poza domem, podróżujemy lub używamy smartfona do pracy.