Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Plexa przezroczysta - do czego używano jej dawniej, a gdzie stosuje się ją dziś?

Plexa, szkło akrylowe czy też PMMA to nazwy tworzywa sztucznego, bez którego ciężko wyobrazić sobie współczesny przemysł. Używa się go już od niemal 100 lat i przez ten czas zyskało naprawdę wiele zastosowań. Gdzie dziś wykorzystywana jest pleksa przezroczysta, a do czego niegdyś jej używano? Sprawdź!

Siechnice: Plexa przezroczysta - do czego używano jej dawniej, a gdzie stosuje się ją dziś?

Przypadkowe odkrycie, które zmieniło przemysł

Pleksa ma tak wiele nazw handlowych i potocznych, że można się w nich początkowo pogubić. Poza określeniami takimi jak plexiglas czy po prostu pleksa możemy użyć również wyrażeń szkło akrylowe lub organiczne oraz skrótu PMMA powstałego od nazwy substancji tworzącej plexi, a więc polimetakrylanu metylu. Mnogość tych nazw odzwierciedla powszechną obecność pleksy w przestrzeni publicznej. Co jednak ciekawe, możliwość korzystania z właściwości tego zamiennika szkła zawdzięczamy (jak to nierzadko w nauce bywa) przypadkowi. W podobnym czasie, a więc w latach 30. XX wieku niezwykłego odkrycia dokonali niezależnie od siebie brytyjscy chemicy Rowland Hill i John Crawford oraz niemiecki chemik Otto Röhm. Brytyjczycy zarejestrowali odkryte przez siebie szkło akrylowe jako Perspex, pan Röhm zaś jako Plexiglas i to wykreowana przez niego nazwa zyskała większą popularność.

Do czego używana była pierwotnie pleksa przezroczysta?

Podstawową wersją szkła organicznego jest pleksa przezroczysta. To w takiej postaci otrzymuje się to tworzywo i dlatego zalicza się je do grupy zamienników szkła. Można jednak barwić pleksę na różne kolory, i tak powstaje np. plexi biała. Początkowo jednak korzystano głównie właśnie z bezbarwnych płyt, które okazały się niezwykle przydatne w… przemyśle militarnym. Podczas różnego rodzaju działań wojennych oraz około wojennych z PMMA wytwarzano szyby m.in. w łodziach podwodnych i samolotach. Dzięki zastosowaniu pleksy w razie trafienia w pojazd pociskiem żołnierzom nie groziło uszkodzenie wzroku w wyniku zranienia oka odłamkami szkła.

Plexi biała, przezroczysta i lustrzana - gdzie dziś spotkasz szkło akrylowe?

Przez lata, jakie upłynęły od lat 30. XX wieku, plexa przezroczysta nie straciła na popularności, ale wręcz zyskała jeszcze większą. Co więcej, zaczęto sięgać również po inne rodzaje szkła akrylowego, takie jak plexi biała, a nawet lustrzana. Dziś tworzy się z niej elementy dekoracyjne, szyldy reklamowe, antyramy czy panele dotykowe w urządzeniach AGD. Oczywiście to tylko kilka przykładów zastosowań PMMA, gdyż bardzo ciężko byłoby wymienić wszystkie. Z pewnością więc odkrycie trójki chemików sprzed niemal 100 lat nie zostało zapomniane i okazało się niezwykle przydatne dla współczesnych cywilizacji.