Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
25.03.2023

Pierwsze wiosenne burze? Ostrzeżenie meteo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami, które mają nawiedzić nasz region w dniu 25 marca. To pierwsze wiosenne burze w tym roku.

Siechnice: Pierwsze wiosenne burze? Ostrzeżenie meteo

Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę, 25.03.2023 od południa do wieczora - od godziny 12:00 do 19:00. Zaleca się, aby zachować ostrożność i unikać niepotrzebnych podróży w godzinach, gdy burze są najbardziej prawdopodobne.

Ostrzeżenia meteorologiczne klasyfikują zagrożenie ze względu na jego stopień - w przypadku dzisiejszych burz jest to pierwszy, najniższy stopień w trzystopniowej skali. Prognozuje się opady deszczu o natężeniu 15-20 mm, a także drobny grad i silne porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 70%.

Zobacz też: Burza z gradem w Siechnicach. Miasto po nawałnicy, nagranie z rynku, 24.08.2018

Burze mogą powodować wiele szkód, w tym uszkodzenia budynków, drzew i linii energetycznych. Mogą także wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze, szczególnie w przypadku intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas burz i stosować się do zaleceń meteorologicznych. Jak zachować się podczas burzy?

  1. Unikaj przebywania na zewnątrz na otwartych przestrzeniach - jeśli jesteś na zewnątrz, zacznij szukać schronienia. Znajdź bezpieczne miejsce, takie jak budynek czy samochód
  2. Unikaj przebywania w zbiornikach wodnych - unikaj kąpieli w jeziorach, rzekach czy basenach podczas burzy.
  3. Unikaj metalowych przedmiotów - nie dotykaj metalowych przedmiotów takich jak np. ogrodzenia.
  4. Wyłącz urządzenia elektryczne
  5. Trzymaj się z dala od okien - nie stój blisko okien, aby uniknąć ewentualnego rozbicia szkła przez piorun.
  6. Nie parkuj pod drzewami - nie parkuj samochodu pod drzewami, ponieważ w przypadku silnego wiatru gałęzie mogą spaść i uszkodzić pojazd.
  7. Jeśli jesteś w samochodzie, zjeżdżaj z autostrady - jeśli jesteś na autostradzie, znajdź wyjazd i zjedź, a następnie zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i pozostań w pojeździe, aż burza minie.

Jeżeli zauważysz niebezpieczne zdarzenie - zadzwoń po pomoc.
 

Radar burz na żywo

Poniżej przedstawiamy mapę wyładowań atmosferycznych, czyli radar burz, obejmującą teren całego kraju. Dzięki śledzeniu wyładowań możemy określić kierunek przesuwania się burz. Na mapie białe kropki oznaczają wyładowania, które miały miejsce w ciągu ostatnich 20 minut, natomiast ciemno czerwone oznaczają te, które zostały dostrzeżone w ciągu ostatnich 2 godzin. Mapa dostępna jest również w zakładce Pogoda - Radar burz na żywo. Sprawdź gdzie jest burza


Aby zaktualizować mapę, należy odświeżyć stronę (źródło: pl.blitzortung.org)