Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Opieka osób starszych w Niemczech – sprawdź, czy to praca dla Ciebie!

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech znaleźć można zarówno w sieci, jak i lokalnej prasie. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest wciąż ogromne, więc potencjalnie jest duża szansa na zatrudnienie się w tej branży. Sama praca też wydaje się atrakcyjna, choćby ze względu na wysokie zarobki. Jeśli i Ciebie kusi opieka w Niemczech, sprawdź, czy jest to odpowiednie zajęcie dla Ciebie.

Siechnice: Opieka osób starszych w Niemczech – sprawdź, czy to praca dla Ciebie!

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Jak sama nazwa zawodu wskazuje, praca opiekunki osób starszych polega na zajmowaniu się kobietą lub mężczyzną w podeszłym wieku. Takie osoby są zazwyczaj w jakimś stopniu już niedołężne i cierpią na różne choroby, dlatego potrzebują pomocy w codziennych czynnościach np. w ubieraniu się, czy utrzymaniu higieny. Właśnie taką pomoc ma im zapewnić opiekunka osób starszych. Zakres jej obowiązków zależy jednak od konkretnych potrzeb podopiecznego, a przede wszystkim do jego kondycji i stanu zdrowia. Są seniorzy, którzy są samodzielni ruchowo i potrzebują np. wsparcia w robieniu zakupów, gotowaniu, czy sprzątaniu domu, a są też tacy, którzy poruszają się np. wyłącznie na wózku i w związku z tym wymagają większego zakresu wsparcia.

Jeśli chodzi o Niemcy, opieka nad osobami starszymi nie polega więc na wykonywaniu czynności pielęgniarskich, czy rehabilitacyjnych. Można powiedzieć, że tamtejsi seniorzy potrzebują po prostu asystentki - do pomocy w zwykłych czynnościach i prowadzeniu gospodarstwa domowego, jak też do towarzystwa.
 

Kto może zostać opiekunką osób starszych? Jakie są wymagania?

Jeśli interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech, musisz wiedzieć, że do wykonywania tego zawodu nie są potrzebne specjalne kwalifikacje. Nikt nie będzie zatem wymagał od Ciebie ukończenia jakiejś szkoły lub kursu dla opiekunek, choć oczywiście będzie to dodatkowym atutem w procesie rekrutacji. W zasadzie opiekunka osób starszych powinna spełniać tylko podstawowe wymagania, czyli:

  • mieć doświadczenie w opiece nad seniorami,
  • znać język niemiecki na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z podopiecznym.

W otrzymaniu pracy pomagają także dodatkowe kompetencje np. czynne prawo jazdy, umiejętność gotowania, znajomość zasad dietetyki, czy też posiadanie wykształcenia pielęgniarskiego.

Ważne są również odpowiednie cechy charakteru, czyli przede wszystkim empatia, cierpliwość, odporność na stres, pracowitość, kultura osobista, życzliwość, optymizm, czy wreszcie umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków.
 

Plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech ze względu na to, że wymaga posiadania wysokich kwalifikacji, jest pracą niemal dla każdego. Przed ubieganiem się o posadę musisz jednak sobie zdawać sprawę ze wszystkich blasków i cieni wykonywania tego zawodu.

Najważniejsze zalety pracy w opiece w Niemczech to:

  • atrakcyjne zarobki,
  • wysoki poziom satysfakcji z pracy – w końcu polega ona na niesieniu pomocy drugiej osobie,
  • szansa na zamieszkanie w pięknym miejscu np. dużym niemieckim mieście typu Berlin bądź Monachium, albo w malowniczej miejscowości w Alpach lub nad Bałtykiem,
  • możliwość poznania ciekawych osób i nawiązania wartościowych przyjaźni,
  • niepowtarzalna okazja do poznania innej kultury i nauczenia się nowych rzeczy.

Z kolei najczęściej wymienianą wadą pracy w charakterze opiekunki osób starszych jest rozłąka z rodziną, ponieważ kontrakty trwają kilka tygodni, podczas których trzeba zamieszkać w domu podopiecznego. Kolejnym minusem jest ryzyko trafienia na nieuczciwego pracodawcę. W tej kwestii możesz jednak się skutecznie zabezpieczyć – wystarczy, że skorzystasz z usług sprawdzonej agencji takiej jak choćby ATERMIA-MED. Jest to jedna z najlepszych w Polsce agencji, która zapewnia swoim pracownikom pełne bezpieczeństwo zatrudnienia, ponieważ oferuje uczciwe umowy, gwarantuje terminową wypłatę wynagrodzenia, pokrywa koszty podróży do Niemiec i z powrotem, a nawet zapewnia stałą opiekę koordynatora podczas trwania kontraktu.

Praca dla Opiekunek osób starszych w Niemczech - ATERIMA MED – Zobacz najnowsze oferty pracy