Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Odpowiednie odzienie to podstawa bezpieczeństwa strażaka. O znaczeniu odpowiednich rękawic i obuwia

Nikogo nie powinno wybitnie dziwić, że służby pożarnicze powinny dysponować jak najlepszym sprzętem. W końcu zależy od nich zdrowie i często życie wielu obywateli, którzy akurat znajdują się w potrzebie. Bez odpowiedniego ekwipunku ratunek byłby utrudniony, o ile nie niemożliwy.

Siechnice: Odpowiednie odzienie to podstawa bezpieczeństwa strażaka. O znaczeniu odpowiednich rękawic i obuwia

Spotkać można nieliczne głosy sprzeciwu, których zdaniem straż nie powinna otrzymywać regularnie nowoczesnego sprzętu. Są to jednak opinie znikające w obliczu faktycznego zagrożenia życia lub zdrowia. Bezpieczeństwo strażaków podczas akcji ratunkowych jest bowiem istotne zarówno dla ich prywatnego dobra, jak i dla powodzenia całego zadania. Sprzęt ochronny pokroju butów HAIX tylko pomaga w osiągnięciu kryzysowych celów.

Buty ochronne to pierwszy krok do sukcesu

Nie wyobrażamy sobie nawet, co działoby się ze strażakiem, który w codziennym obuwiu wszedłby do palącego się budynku. Obrażenia byłyby w tym wypadku nieuniknione, szczególnie w okolicznościach poszukiwań lub akcji ratunkowej, w której skupić trzeba się na osobie poszkodowanej.

To samo tyczy się pieszego poruszania się po niestabilnym terenie, gruzowiskach czy potłuczonym szkle. W takich „bojowych” warunkach łatwo o ostry fragment konstrukcji, wystające pręty, czy kawałki pogiętego metalu. Jeśli takie obiekty naruszą stopę strażaka, wówczas akcja ratownicza może przerodzić się w katastrofę. Dlatego też każda dodatkowa warstwa ochronna się przydaje. Szczególnie jeśli chroni ona także staw skokowy przed uszkodzeniami. Pamiętajmy, że w trudnym terenie (na przykład w zawalonym budynku) trudno o stabilne podłoże. O kontuzje więc nie jest trudno.

Rękawice techniczne jako sposób na ułatwienie pracy

Również dłonie wymagają ochrony, zupełnie jak każda inna część ciała strażaka. Biorąc pod uwagę, że to właśnie nimi ratownik przeprowadzał będzie wszelkie czynności — również związane z używaniem precyzyjnych i ciężkich narzędzi — potrzebny będzie maksymalny zakres ruchu.

Przykładem świetnego sprzętu odpowiedniego kalibru są rękawice techniczne SEIZ Mechanic. Różne modele takiego sprzętu charakteryzują się różnymi właściwościami określanymi na pięciostopniowej skali. Omówimy sobie model SEIZ Mechanic 185, który przeznaczony jest właśnie do działań ratowniczych. Służy on do precyzyjniejszych prac, co zapewnia jego świetna chwytliwość.

Właściwie to chwyt ocenia się w tym modelu na najwyższą notę w pięciostopniowej skali i jest to zdecydowanie największy z atutów modelu. Odporność na ścieranie, rozerwanie i przebicie ustalona została na trójkę, a cięcie ostrzem na dwójkę. Nic w tym jednak dziwnego. 

Rękawice te są na tyle precyzyjne, że to naturalne, że ochrona mechaniczna jest tu na nieco niższym poziomie. Żeby uzyskać wyższe parametry, konieczne byłoby zrezygnowanie z mobilności. To jednak nie wchodzi w grę, a efekt końcowy i tak powinien być zadowalający. Rękawice posiadają dodatkowe panele ochronne na grzbiecie dłoni, a także wzmocnione wstawki w miejscach, gdzie te są najbardziej narażone na uszkodzenia. To zwyczajnie optymalny produkt zapewniający maksymalną funkcjonalność.