Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 26-09-2020
Termy Jakuba w Oławie
7.01.2019

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową – korzyści i koszt izolacji termicznej

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową jest uznawane za najlepszą metodę izolacji termicznej na całym świecie. Podnosi komfort mieszkania i wpływa na oszczędność w kosztach ogrzewania nawet do 50%. Sprawdź, jakie korzyści płyną z tej metody izolacji termicznej i jaki jest koszt ocieplania natryskowego pianką poliuretanową.

Siechnice: Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową – korzyści i koszt izolacji termicznej

Pianka poliuretanowa – rodzaje i właściwości
Pianka poliuretanowa znana jest ze swoich doskonałych właściwości izolacyjnych, związanych z budową i strukturą materiału, pozwalającą na zamknięcie we wnętrzu komórek gazu o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i absorpcji wody. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w termoizolacji fundamentów i tarasów. Ze względu na rodzaj komórek wyróżnia się pianki otwarto- i zamkniętokomórkowe.

Pianka otwartokomórkowa, np. Purios E, składa się z komórek otwartych, oddychających, które zapewniają paroprzepuszczalność. Para wodna, która krąży w powietrzu, nie kondensuje, dzięki czemu w pomieszczeniu nie powstają grzyby i pleśnie. Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową otwartokomórkową najczęściej stosuje się przy wewnętrznej izolacji budynków mieszkalnych i obiektów publicznych. Z kolei do ocieplania fundamentów używa się piany zamkniętokomórkowej, która ma inną strukturę oraz gęstość.

Pianka zamkniętokomórkowa, np. Purios H77, zawiera do 90% komórek zamkniętych. Jej gęstość wynosi od 30 do 60 kg/m3. Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową zamkniętokomórkową stosuje się przy izolacji termicznej dachów, ścian i fundamentów, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych.

Korzyści ocieplania natryskowego pianką poliuretanową
Dlaczego to właśnie pianka PUR jest najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym? Główną jej zaletą jest najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, który wynosi od 0,020 do 0,038 W/(mK). Różni się on oczywiście od rodzaju pianki. Mniejszy współczynnik posiadają pianki zamkniętokomórkowe (np. Purios H77 – od 0,020 do 0,022 W/mK), większy – otwartokomórkowe (np. Purios E – od 0,037 do 0,039 W/mK). To jeden z najlepszych wyników spośród wszystkich materiałów dostępnych na rynku.

Ponadto, pianka PUR swoje właściwości izolacyjne zachowuje na niezmiennym poziomie przez cały czas istnienia budynku. Podczas natrysku produkt zwiększa 120-krotnie swoją objętość (w przypadku piany otwartokomórkowej) i wypełnia wszystkie trudne miejsca i szczeliny. Jest materiałem chemicznie obojętnym, bezpiecznym dla alergików i zwierząt, tworzy środowisko nieatrakcyjne dla pleśni, grzybów i szkodników.

Korzyścią ocieplania natryskowego pianką poliuretanową jest trwałość materiału, która nie zmienia się wraz z upływem czasu. Natrysk pianką PUR jest niezwykle szybką w aplikacji metodą ocieplenia – izolacja całego poddasza trwa maksymalnie jeden dzień. Pianka wzmacnia konstrukcję dachu usztywniając ją i jednocześnie nie obciąża konstrukcji.

Koszt ocieplania natryskowego pianką poliuretanową
Wielu zainteresowanych odstraszyć może koszt ocieplania natryskowego pianką poliuretanową. Cena tej formy izolacji termicznej jest nieco wyższa niż w przypadku metod alternatywnych. Warto jednak pamiętać, że w perspektywie lat korzyści płynące z metody natryskowej wielokrotnie rekompensują wydatki.

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową? Cena izolacji powierzchni poddasza o wielkości 100 m2, warstwą o grubości 20 cm, wynosi ok. 60 zł za m2. W ów koszt wliczona jest cena materiału i robocizny. Koszt inwestycji w dużej mierze zależny jest od rodzaju pianki i jej gęstości, nie warto jednak oszczędzać na materiałach – to inwestycja, która posłużyć ma na długie lata.

Dowiedź się więcej o kosztach ocieplania natryskowego pianką poliuretanową z artykułu
https://purios.com/blog/ile-kosztuje-ocieplenie-domu-sprawdz-na-podstawie-pianki-pur


Wczytuję komentarze...