Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Najważniejsze informacje o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe stają się nieraz nieodłącznym elementem każdego wyposażenia osób, które borykają się z wadami wzroku. Choć możemy na co dzień korzystać z okularów, to jednak każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu zmiany - wówczas decydujemy się na soczewki kontaktowe, które mają pozwolić na szybką, chwilową zmianę wizerunku. Rynek oferuje wiele rodzajów produktów tego typu: wyłącznie korekcyjne, kolorowe, które zmieniają kolor tęczówki, jednodniowe, czy miesięczne. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych? Jak je w ogóle aplikować, żeby nie narazić się na żadne infekcje? Podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Siechnice: Najważniejsze informacje o soczewkach kontaktowych

Wybór soczewek kontaktowych na podstawie okularów

Jeśli na co dzień nosisz okulary, z pewnością zastanawiasz się, jak wybrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów? Warto mieć przede wszystkim świadomość tego, że w takim przypadku możemy co najwyżej stwierdzić moc soczewek kontaktowych. Jednak ta wartość może różnić się od mocy okularów, które na co dzień nosimy, co wiąże się bezpośrednio ze sposobem załamywania światła - produkty te używane są w nieco inny sposób, znajdują się w innej odległości od siatkówki, dlatego trzeba brać na to poprawkę. Najważniejsze zmiany będą zachodziły w przypadku osób, które borykają się z korekcją powyżej 3,25 dioptrii. Co więcej, u osób, których dotyczy krótkowzroczność, soczewki kontaktowe będą miały z reguły mniejszą moc niż okulary, a także analogicznie - w przypadku nadwzroczności nieco większą. Choć samo określenie mocy na podstawie okularów może wydawać się niewielkim wyzwaniem, to jednak trudność będzie nieco większa, gdy mowa o osobach borykających się z astygmatyzmem - tu bowiem występować będą różne moce cylindrów, które należy brać pod uwagę.
 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów soczewek kontaktowych - dzieli się je ze względu na inne czynniki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas użytkowania produktu. Pod tym kątem możemy wyróżnić soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, ale także soczewki miesięczne czy nawet półroczne. Zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją pozostają produkty miesięczne - możemy ich używać nieco dłużej niż pozostałych rodzajów. Warto jednak pomyśleć także nad przeznaczeniem soczewek kontaktowych. Jeśli planujemy nadmorskie wakacje i pływanie w morzu lub jeziorze, należy zadbać o to, by nasze soczewki - o ile rzeczywiście są nam niezbędne, ponieważ bez nich nie będziemy zdolni do widzenia w komfortowy sposób - były jednodniowe. Wszystko dlatego, że na produkcie osadzają się wszelkiego rodzaju drobnoustroje, dlatego też - po wyjściu z wody - należy natychmiastowo zdjąć soczewki i wyrzucić je, a oczy przepłukać kroplami nawilżającymi.
 

Aplikacja soczewek kontaktowych - co warto wiedzieć?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych po raz pierwszy w życiu nieraz stanowi  stresującą sytuację. Nic dziwnego! Nie do końca wiemy, czego oczekiwać i nawet milion poradnikowych filmików może zdać się na nic. Jednak warto wiedzieć, że nie ma absolutnie czego się bać. Przede wszystkim najważniejsze jest to, by udać się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty - on bowiem nie tylko zbada nasz wzrok pod kątem tego, czego potrzebujemy, ale też dobierze odpowiedni produkt, a następnie pomoże nam w przymierzeniu go. W ten sposób możemy szybko nauczyć się prawidłowej aplikacji soczewek kontaktowych bez narażania się na dodatkowe, niepotrzebne komplikacje zdrowotne.