Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 19-01-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.04.2019

Nadchodzą upalne dni? Chroń także swój telefon

Różne urządzenia elektroniczne, na czele ze smartfonami stanowiącymi niezwykle uniwersalne platformy należą do naszego nieodłącznego, codziennego wyposażenia, bez względu na porę dnia, roku, czy cel, w jakim wychodzimy z domu. Niesie to ze sobą konieczność ochrony przed wieloma destrukcyjnymi czynnikami. O ile stosunkowo łatwo jest zapewnić naszemu telefonowi duży stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne za pomocą szkieł hartowanych i obudów, to zagadnienie ochrony przed skrajnymi temperaturami nie jest już tak proste. A one także mogą doprowadzić do szkód.

Siechnice: Nadchodzą upalne dni? Chroń także swój telefon

Ciepło z otoczenia, ale i z wnętrza

Jednym z problemów, z jakimi zmagają się posiadacze laptopów bywa nagrzewanie się tych ciasno wypakowanych podzespołami urządzeń, co wymusza stosowanie np. wentylowanych podkładek. O ileż więc bardziej narażonymi na ten kłopot stały się współczesne telefony, w których stosowane są coraz mocniejsze procesory i inne elementy, a jednocześnie nie ma miejsca na radiatory, nie mówiąc o wiatrakach. W dodatku nie rozstajemy się z nimi na krok, wykorzystujemy nieustannie w bardzo wielu obciążających systemy zadaniach, a także przenosimy w ciasnych kieszeniach blisko ciała. W rezultacie, osiągają one niekiedy podczas pracy nadzwyczaj wysokie temperatury. Latem, gdy otoczenie nie jest w stanie tego ciepła szybko odbierać, może to nieść ze sobą ryzyko poważniejszych awarii i uszkodzeń. Ucierpieć może np. płyta główna. W rezultacie, nawet jeśli zachowa on ogólną sprawność, możemy borykać się z różnego typu błędami. Narażenie na działanie wysokich temperatur przynosi jeszcze jeden skutek, w przypadku współczesnych urządzeń szczególnie dotkliwy – w jego rezultacie rośnie tempo zużywania się i utraty pojemności przez stosowane dziś powszechnie litowo-jonowe akumulatory.

Choć zminiaturyzowana elektronika okazała się mimo wszystko możliwa do naprawy i każdy dobry serwis GSM, jak np. Telefornarium, jest w stanie poradzić sobie z dużą liczbą usterek, lepiej po prostu unikać problemów i przestrzegać kilku prostych zaleceń.
 

Możesz obniżyć ryzyko awarii

Pierwszą konsekwencją może być obniżenie szybkości, z jaką urządzenie będzie działać, co jest podstawowym zabezpieczeniem. Nie zawsze jednak możemy liczyć na to, że telefon sam obroni się przed rosnącą temperaturą. Jeśli więc warunki pogodowe stają się szczególnie wymagające, warto po prostu zrezygnować z wykorzystywania najbardziej wymagającego oprogramowania. Wyłączmy to, co pracuje w tle i nie jest nam w danym momencie koniecznie potrzebne, w tym także WiFi. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie używajmy ponadto telefonu bez przerwy.

Szczególne ryzyko czai się na nas, jeśli jesteśmy zmotoryzowani i zdarza się nam opuścić pojazd pozostawiwszy podręczne przedmioty wewnątrz. W upalny dzień, zwłaszcza, gdy zaparkowaliśmy w miejscu mocno nasłonecznionym, wystarczy kilkadziesiąt minut, by panująca tam temperatura powodowała uszkodzenia wielu elementów naszego smartfona.

Gdy stwierdzimy, że urządzenie uległo znacznemu przegraniu, dobrze jest zdjąć wszelkie ochronne obudowy i ułatwić tym samym oddawanie ciepła, a także przenieść je do miejsca zacienionego. Ważne jest jednak, by temperatury nie obniżać zbyt gwałtownie, bo powstające przy tym naprężenia mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.


Wczytuję komentarze...